Святкаванне Дня турызму ў каледжы даўно стала добрай традыцыяй. Навучэнцы групы «3Т» аддзялення «Турызм і гасціннасць» сустрэлі сваіх калег і выкладчыкаў усмешкамі, бадзёрай музыкай і добрымі пажаданнямі.
Папулярны і ў трансляцыі на тэлеканале «Беларусь 2» гумарыстычны серыял «STUДЕНЬ» студэнтаў Гродзенскага дзяржаўнага ўніверсітэта імя Янкі Купалы абяцае радаваць гледача новымі забаўнымі гісторыямі з жыцця моладзі.
На Аўгустоўскім канале ў раёне в. Нямнова прайшоў Рэспубліканскі турыстычны злёт, у якім у складзе зборнай каманды Гродзенскай вобласці прынялі ўдзел студэнты, магістранты і выпускнікі факультэта фізічнай культуры Гродзенскага дзяржаўнага ўніверсітэта імя Янкі Купалы.
У Гродзенскім дзяржаўным універсітэце імя Янкі Купалы 9 кастрычніка 2015 года адбудуцца Рэспубліканскія Купалаўскія чытанні. Арганізатар канферэнцыі - кафедра беларускай філалогіі філалагічнага факультэта.
Правядзенне Купалаўскіх чытанняў плануецца па наступных напрамках:
- «Янка Купала і сучаснасць: традыцыя, рэцэпцыя, інтэртэкстуальнасць»;
- «Янка Купала і нацыянальнае Адраджэнне»;
- «Янка Купала і сучасны літаратурны працэс»;
- «Янка Купала і сусветная літаратура»;
- «Янка Купала і захаванне яго спадчыны»;
- «Янка Купала ў сучаснае інфармацыйнай прасторы (філасофскі, культуралагічны, гістарычны, сацыялагічны аспекты) »;
- «Янка Купала і яго сучаснікі: кантакты, паралелі, палеміка, узаемаўплыў»;
- «Вобразы Беларусі ў творчасці Янкі Купалы»;
- «Янка Купала і актуальныя праблемы мовазнаўства»;
- «Актуальныя праблемы купалазнаўства ў вышэйшай і сярэдняй школе;
- «Эстэтычныя і моўныя праблемы перакладаў твораў Янкі Купалы»;
- «Творчасць Янкі Купалы і літаратура беларускага замежжа».
Кантакты
Адрас: 230023, Гродна, вул. Леніна, 32, аўд. 24 (кафедра беларускай літаратуры)
Кантактная асоба: старшыня аргкамітэта - кандыдат філалагічных навук, дацэнт, загадчык кафедры беларускай літаратуры Дзмітрый Мікалаевіч Лебядзевіч
Тэл .: 8 (0152) 74-03-75 (кафедра беларускай літаратуры)
E-mail: gkaranev@grsu.by
Web: http://phf.grsu.by
Школа інжынерных навук інжынерна-будаўнічага факультэта запрашае школьнікаў і студэнтаў на адукацыйныя курсы «Начартальная геаметрыя. Алгарытмы рашэння задач».
Заявы на заняткі прымаюцца да 21 кастрычніка 2015 года.
Пачатак курсаў 23 кастрычнік 2015 года.
Праграма курсаў
Назва тэмы | Колькасць вучэбных гадзін 2 |
Чарцёж кропкі | 2 |
Прамая. Натуральная велічыня прамой. Узаемнае размяшчэнне прамых | 2 |
Плоскасць | 2 |
Скрыжаванне прамой лініі з плоскасцю. Скрыжаванне плоскасцяў | 2 |
Перпендыкуляр да плоскасці | 2 |
Замена плоскасцяў праекцый | 2 |
Метад кручэння | 2 |
Нарысы паверхняў | 2 |
Пабудова трох праекцый групы паверхняў | 2 |
Скрыжаванне шматкантовікаў. Разгорткі | 2 |
Скрыжаванне паверхняў кручэння і граннай. Разгортка | 2 |
Скрыжаванне Граніт паверхняў | 2 |
Канічная паверхня | 2 |
Скрыжаванне паверхняў кручэння | 2 |
Метад сякучых сфер | 2 |
Выкананне разлікова-графічных работ | 2 |
Праекцыі з лікавымі адзнакамі | 6 |
Цені ў артаганальных праекцыях. Перспектыва | 4 |
Тэставанне | 4 |
Усяго | 48 |
Кантакты
Адрас: г. Гродна, вул. Курчатава 1А, каб. 610
Тэл.: 8 (0152) 41-08-73
Вэб-сайт: http://fbt.grsu.by
Гродзенскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Янкі Купалы прапануе маладым навукоўцам і выкладчыкам прыняць удзел у наступных конкурсах:
а) конкурсы праектаў фундаментальных навуковых даследаванняў:
рэспубліканскі «Навука-2016»;
сумесны з Расійскім гуманітарных навуковым фондам (РГНФ) «БРФФД-РГНФ-2016»;
сумесны з РГНФ міжрэгіянальны «БРФФД-РГНФ (ПР) -2016»;
тэрмін падачы заявак - па 15 верасня 2015 года.
у кантакце з замежнымі вучонымі «Навука МС-2016»;
сумесны з Расійскім фондам фундаментальных даследаванняў "БРФФД-РФФД-2016»;
тэрмін падачы заявак - па 30 верасня 2015 года.
сумесны з Аб'яднаным інстытутам ядзерных даследаванняў у г. Дубне «БРФФД-АІЯД-2016»;
сумесны з Навукова-тэхналагічным фондам Манголіі «БРФФД-НТФМ-2016»;
сумесны з Румынскай акадэміяй «БРФФД-РА-2016»;
тэрмін падачы заявак - па 20 кастрычніка 2015 года.
б) конкурсы на сушуканне грантаў:
для маладых навукоўцаў «Навука М-2016»;
сумесны з РГНФ для маладых навукоўцаў «БРФФД-РГНФ М-2016»;
тэрмін падачы заявак - па 15 верасня 2015 года.
для развіцця навуковых напрамкаў «Вучоны-2016»;
тэрмін падачы заявак - па 30 верасня 2015 года.
сумесны з Міністэрствам адукацыі Рэспублікі Беларусь для маладых навукоўцаў «БРФФД-Мінадукацыі М-2016»;
тэрмін падачы заявак - па 30 лістапада 2015 года.
в) конкурсы фінансавай падтрымкі:
выдання манаграфій;
навуковых мерапрыемстваў;
удзелу навукоўцаў у замежных навуковых мерапрыемствах.
Тэрміны заканчэння падачы заявак на конкурсы могуць быць змененыя.
Умовы конкурсаў і формы заявачных матэрыялаў прадстаўлены на сайце БРФФД у раздзеле «Абвешчаныя конкурсы».
Кантакты
Тэлефон для даведак у ГрДУ імя Янкі Купалы: 73-19-68 (навукова-даследчая частка)
Тэлефоны для даведак
8 (017) 294-92-16 (фізіка, матэматыка і інфарматыка)
8 (017) 284-27-22 (тэхнічныя навукі)
8 (017) 294-93-36 (хімія і навукі пра зямлю, медыка-фармацэўтычныя навукі)
8 (017) 294-92-17 (аграрна-біялагічныя навукі)
8 (017) 284-06-38 (грамадскія і гуманітарныя навукі)
Клуб маладой сям'і запрашае прыняць удзел у трэнінгавай праграме «Азбука сямейных адносін». Першая сустрэча адбудзецца 13 кастрычніка 2015 г. у 17.00 па адрасе БЛК, 3 (кабінет №1). Тэма «Што такое сям'я, навошта яна патрэбна сучаснаму чалавеку. Функцыі сям'і».
Трэнінгавую праграму праводзіць педагог-псіхолаг СППС, сістэмны сямейны псіхолаг, гештальт-тэрапеўт Аксана Юр'еўна Карчакоўская.
На сустрэчы ўдзельнікам прадставіцца магчымасць абмеркаваць хвалюючыя сямейныя праблемы і вырашыць пытанні ўзаемаадносін.
Запісацца для ўдзелу ў праграме можна па тэлефонах: 8 (0152) 41-02-27; +375 (29) 581-97-01 або даслаць паведамленне па электронная пошце SPPS_GRSU@mail.ru; ouk2007@mail.ru.
Колькасць месцаў абмежавана. Удзел бясплатны.
У суботу, 10 кастрычніка 2015 года, у рамках круглагадовай спартакіяды ва ўрочышчы «Пышкі» адбудзецца восеньскі крос сярод студэнтаў Гродзенскага дзяржаўнага ўніверсітэта імя Янкі Купалы.
Пачатак у 11.00.
Да ўдзелу запрашаюцца прадстаўнікі ўсіх факультэтаў.
Фізіка-тэхнічны факультэт Гродзенскага дзяржаўнага ўніверсітэта імя Янкі Купалы сумесна з факультэтам фізікі Універсітэта ў Беластоку (Польшча), РУП «ВНПЦ « Технолаб » і Гродзенскім домам навукі і тэхнікі 5-6 кастрычніка 2015 года ў Гродне праводзяць міжнародны навуковы семінар «Сучасныя метады даследавання і тэхналогіі наноструктур».
Праграма семінара
6 кастрычніка 2015 года | Месца |
10.30 - 14.00 | Пасяджэнне навуковага семінара | вул. Горкага, 72 |
15.30 | Пасяджэнне семінара загадчыкаў кафедрамі «Практыка- і асобасна-арыентаваная адукацыя ва ўмовах Еўрапейскай адукацыйнай прасторы». З дакладамі выступяць: - А. Ступакевіч «Сістэма вышэйшай адукацыі ў Польшчы: Балонская дэкларацыя» (прафесар Універсітэта ў Беластоку, Польшча); - А. Кірылюк «Вышэйшая адукацыя ў Нідэрландах» (прафесар Універсітэта Неймегена, Нідэрланды). | вул. Ажэшкі, 22, аўд. 218 |
Падрабязнасці правядзення канферэнцыі гл. у дадатку.
Кантакты
Адрас: вул. Горкага, 72
Тэл.: 8 (0152) 48-59-56
Вэб-сайт: http://ftf.grsu.by
Факультэт псіхалогіі Гродзенскага дзяржаўнага ўніверсітэта імя Янкі Купалы распрацаваў адукацыйную праграму, якая разлічана на адзін месяц і ўключае ў сябе два семінара-трэнінгі па два дні (3-4 кастрычніка і 17-18 кастрычніка 2015 года з 10.00 да 17.00).
Слухачы праграмы «Медыяцыя як альтэрнатыўная форма дазволу міжасобасных і арганізацыйных канфліктаў» пазнаёмяцца з сучаснымі тэхналогіямі дазволу канфліктаў і вядзення перамоваў, авалодаюць медыятыўнымі тэхнікамі і набудуць навыкі ажыццяўлення пасярэдніцтва ў дазволе розных спрэчак.
Месца правядзення - БЛК, 21, аўд. 11 (факультэт псіхалогіі).
Запіс па тэлефонах: +375 (29) 867-82-40, +375 (29) 649-03-38.
У пятніцу, 2 кастрычніка 2015 года, з 11.30 да 12.00 адбудзецца прамая тэлефонная лінія з першым намеснікам Міністра адукацыі Рэспублікі Беларусь Вадзімам Анатольевічам Богушам.
Тэлефон для кантакту 73-19-14.
Таксама свае пытанні можна адрасаваць пры дапамозе паштовай скрыні «Задай пытанне Міністэрству адукацыі», размешчанай ў галоўным корпусе ўніверсітэта па вул. Ажэшкі, 22.
Першы намеснік Міністра адукацыі В.А. Богуш прадставіць даклад «Перспектыўныя напрамкі развіцця сістэмы бесперапыннай прафесійнай адукацыі».
На сустрэчу запрашаюцца дэканы факультэтаў, намеснікі дэканаў па вучэбнай і навуковай рабоце, загадчыкі кафедрамі і кіраўнікі упраўленнямі і цэнтрамі щніверсітэта, дырэктары Тэхналагічнага і Гуманітарнага каледжаў ГрДУ імя Янкі Купалы, Інстытута павышэння кваліфікацыі і перападрыхтоўкі кадраў і іх намеснікі.
Рэгістрацыя запрошаных будзе доўжыцца з 11.40 да 11.55.
Сустрэча адбудзецца ў 12.00 у аўд. 218 адукацыйнага медыякомплекса па вул. Ажэшкі, 22.
На базе факультэта даўніверсітэцкай падрыхтоўкі Гродзенскага дзяржаўнага ўніверсітэта імя Янкі Купалы 19-20 лістапада 2015 года адбудзецца Міжнародная навукова-практычная канферэнцыя «Метадалогія і тэхналогіі даўніверсітэцкай адукацыі».
У рамках сустрэчы пройдуць пленарныя і тэматычныя пасяджэнні, круглыя сталы, выступяць вядучыя замежныя і айчынныя навукоўцы, тэарэтыкі і практыкі сістэмы даўніверсітэцкай адукацыі і педагагічных вымярэнняў.
Праблемнае поле канферэнцыі - рэалізацыя стратэгічных падыходаў у развіцці метадалогіі і тэхналогій даўніверсітэцкай адукацыі, выкарыстанне сучасных тэхналогій педагагічных вымярэнняў.
Праца канферэнцыі будзе арганізавана ў рамках наступных секцый:
- «Тэхналогіі даЎніверсітэцкай адукацыі: стратэгія, структура, змест і метады даЎніверсітэцкай адукацыі, інавацыі ў прафесійнай арыентацыі моладзі, выкладанне рускай мовы як замежнай ва ўстанове вышэйшай адукацыі, напрамкі супрацоўніцтва ў рамках рэалізацыі партнёрскіх узаемаадносін «школа-ВНУ»;
- «Метадалогія і тэхналогіі педагагічных вымярэнняў: тэорыя і метадалогія педагагічных вымярэнняў; педагагічная дыягностыка ў даЎніверсітэцкай адукацыі: вопыт і інавацыі; цэнтралізаванае тэсціраванне: магчымасці, праблемы і перспектывы».
Працоўныя мовы: руская, беларуская, англійская.
Для ўдзелу ў канферэнцыі неабходна да 2 кастрычніка 2015 года даслаць на электронны адрас conf_mtdo@grsu.by заяўку і матэрыялы для публікацыі.
Кантакты
Адрас: 230023, г. Гродна, вул. Кастрычніцкая, 5, каб. 106 (факультэт даўніверсітэцкай падрыхтоўкі)
Тэл .: 8 (0152) 72-36-80, +375 29781 48 62 (МТС)
E-mail: conf_mtdo@grsu.by
У перыяд з 28 верасня па 2 кастрычніка 2015 года на базе Гродзенскага дзяржаўнага ўніверсітэта імя Янкі Купалы адбудзецца фінал Рэспубліканскай універсіяды - 2015 па баскетболе сярод жаночых каманд у групе «А».
Купалаўскую ВНУ прадставяць 12 спартсменак (трэнер-прадстаўнік - дацэнт кафедры спартыўных дысцыплін Валянціна Пятроўна Навойчык).
Дзяржаўны камітэт па навуцы і тэхналогіях Рэспублікі Беларусь пры ўдзеле Беларускага інавацыйнага фонду праводзіць 6 Рэспубліканскі конкурс інавацыйных праектаў.
Гродзенскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Янкі Купалы запрашае аспірантаў і маладых навукоўцаў прыняць удзел у 6 Рэспубліканскім конкурсе інавацыйных праектаў.
Конкурс праводзіцца з мэтай стымулявання рэалізацыі перспектыўных інавацыйных праектаў, садзейнічання ў пошуку інвестыцыйнай падтрымкі інавацыйных праектаў, стварэння сістэмы па выяўленні і прасоўванні маладых, таленавітых спецыялістаў, камерцыялізацыі вынікаў навуковых даследаванняў і распрацовак.
Праекты прымаюцца да 1 кастрычніка 2015 года ў дзвюх намінацыях: «Лепшы інавацыйны праект» і «Лепшы маладзёжны інавацыйны праект».
Удзельнікамі конкурсу могуць быць юрыдычныя і фізічныя асобы да 35 гадоў.
Прадстаўленыя інавацыйныя праекты павінны адпавядаць прыярытэтным напрамкам навукова-тэхнічнай дзейнасці ў Рэспубліцы Беларусь:
- энергетыка і энергазберажэнне;
- хімічныя тэхналогіі, нанатэхналогіі і біятэхналогіі;
- прамысловыя і будаўнічыя тэхналогіі і вытворчасці;
- аграпрамысловыя тэхналогіі і вытворчасці;
- інфармацыйна-камунікацыйныя і авіякасмічныя тэхналогіі;
- медыцына, медыцынская тэхніка і тэхналогіі, фармацыя;
- рацыянальнае прыродакарыстанне, рэсурсазберажэнне і абарона ад надзвычайных сітуацый;
- новыя матэрыялы;
- абароназдольнасць, нацыянальная бяспека.
Савет вызначыць пераможцаў і прызёраў конкурсу. Затым будуць адабраныя праекты для далейшай камерцыялізацыі іх вынікаў, якія атрымліваюць сертыфікат, што дае права на атрыманне грашовых сродкаў для рэалізацыі праектаў.
Для ўдзелу ў конкурсе неабходна прайсці рэгістрацыю на сайце конкурсу http://konkurs.bif.ac.by, запоўніўшы ўстаноўленыя арганізатарамі абавязковыя формы (заяўку, пашпарт і бізнес-план інавацыйнага праекта), і накіраваць у друкаваным выглядзе камплект конкурсных дакументаў.
Кантакты
Адрас: г. Гродна, вул. Ажэшкі, 22, каб. 402
Тэл .: 77-14-21
Кантактная асоба ў ГрДУ імя Янкі Купалы: метадыст 1 катэгорыі аддзела арганізацыйна-метадычнага суправаджэння навуковай і інавацыйнай дзейнасці Алена Уладзіміраўна Апякун
Web: http://konkurs.bif.ac.by
5 верасня 30 курсантаў першага курса ваеннага факультэта Гродзенскага дзяржаўнага ўніверсітэта імя Янкі Купалы перад сваімі камандзірамі, бацькамі далі клятву на вернасць сваёй краіне і народу.
6 верасня 2015 года ў г. Шчучыне адзначылі XXII Дзень беларускай пісьменасці. Для святкавання горад быў абраны невыпадкова: Шчучын – гэта культурны цэнтр, з якім непарыўна звязана жыццё вядомых гістарычных асоб.
В рамках Дня беларускай пісьменнасці 6 верасня 2015 года Клубам праваслаўнай гутаркі Свята-Пакроўскага сабору быў праведзены мастацкі культурна-асветніцкі вечар «Адвечнае слова».
18 верасня 2015 года ваенны факультэт Гродзенскага дзяржаўнага ўніверсітэта імя Янкі Купалы на ўрачыстым сходзе прымаў віншаванні ў гонар 10-годдзя з дня свайго заснавання.
У рамках рэспубліканскага фестывалю нацыянальных культур, які традыцыйна праходзіць у Гродне, паўстаў маладзёжны падворак "Студэнцкі карагод", якое з'яднаў таленавітых і актыўных студэнтаў універсітэта, гатовых падзяліцца сваёй творчасцю.
Гродзенскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Янкі Купалы адзначаны дыпломамі I ступені XVI Рэспубліканскай выставы навукова-метадычнай літаратуры, педагагічнага вопыту і творчасці моладзі (г.Мінск, 2015 г.)
Dartly 2015
Рэспубліканскі турнір па чарлідынгу «Кубак Палесся – 2015»
1 месца - Рэспубліканскі турнір па чарлідынгу «Кубак Палесся – 2015», Dartly, Adult у намінацыі Cheer Group Stunt Coed, Гомель
1 месца - Рэспубліканскі турнір па чарлідынгу «Кубак Палесся – 2015», Dartly, Adult у намінацыі Cheer Partner Stunt, Гомель
3 месца - Рэспубліканскі турнір па чарлідынгу «Кубак Палесся – 2015», Dartly, Adult у намінацыі Dance Show Small Group, Гомель
Адкрыты Кубак Рэспублікі Беларусь па чарлідынгу – 2015
1 месца - Адкрыты Кубак Рэспублікі Беларусь па чарлідынгу – 2015, Dartly, Adult у намінацыі Cheer Partner Stunt, Мінск
1 месца - Адкрыты Кубак Рэспублікі Беларусь па чарлідынгу – 2015, Dartly, Adult у намінацыі Cheer Group Stunt Coed, Мінск
1 месца - Адкрыты Кубак Рэспублікі Беларусь па чарлідынгу – 2015, Dartly, Adult у намінацыі Cheer Team Coed, Мінск
1 месца - Адкрыты Кубак Рэспублікі Беларусь па чарлідынгу – 2015, Dartly, Juniors у намінацыі Freestyle Pom Dance Team, Мінск
3 месца - Адкрыты Кубак Рэспублікі Беларусь па чарлідынгу – 2015, Dartly, Adult у намінацыі Cheer Partner Stunt, Мінск
Чэмпіянат Рэспублікі Беларусь сярод устаноў вышэйшай адукацыі па чарлідынгу. Рэспубліканскія спартыўныя спаборніцтвы «Формула будучага: Моладзь + здароўе»
1 месца - Чэмпіянат Рэспублікі Беларусь сярод устаноў вышэйшай адукацыі па чарлідынгу, Dartly, Adult у намінацыі Cheer Partner Stunt, Горкі
1 месца - Чэмпіянат Рэспублікі Беларусь сярод устаноў вышэйшай адукацыі па чарлідынгу, Dartly, Adult у намінацыі Cheer Group Stunt Coed, Горкі
2 месца - Чэмпіянат Рэспублікі Беларусь сярод устаноў вышэйшай адукацыі па чарлідынгу, Dartly, Adult у намінацыі Cheer Team Coed, Горкі
3 месца - Чэмпіянат Рэспублікі Беларусь сярод устаноў вышэйшай адукацыі па чарлідынгу, Dartly, Дзятчэня Вераніка і Танакова Улада ва ўзроставай групе Adult у намінацыі Freestyle Pom Double, Горкі
Адкрыты Чэмпіянат Гродзенскай вобласці па чэрлідынгу – 2015
1 месца - Адкрыты Чэмпіянат Гродзенскай вобласці па чэрлідынгу – 2015, Dartly, Adult у намінацыі Cheer Team Coed, Гродна
1 месца - Адкрыты Чэмпіянат Гродзенскай вобласці па чэрлідынгу – 2015, Dartly, Adult у намінацыі Freestyle Pom Double, Гродна
Адкрыты чэмпіянат Рэспублікі Беларусь па чарлідынгу. Child and Youth week 2015 (Афіцыйнае мерапрыемства EUROPEAN CHEER LEAGUE)
2 месца - Адкрыты чэмпіянат Рэспублікі Беларусь па чарлідынгу. Child and Youth week 2015 (Афіцыйнае мерапрыемства EUROPEAN CHEER LEAGUE), Dartly Adult у намінацыі Cheer Partner Stunt, Мінск
2 месца - Адкрыты чэмпіянат Рэспублікі Беларусь па чарлідынгу. Child and Youth week 2015 (Афіцыйнае мерапрыемства EUROPEAN CHEER LEAGUE), Dartly Adult в номинации Cheer Team Coed, Мінск
2 месца - Адкрыты чэмпіянат Рэспублікі Беларусь па чарлідынгу. Child and Youth week 2015 (Афіцыйнае мерапрыемства EUROPEAN CHEER LEAGUE), Dartly Adult в номинации Cheer Group Stunt Coed, Мінск
Гродзенскі дзяржаўны ўніверсітэт адзначаны 16 дыпломамі XX Гарадскога фестывалю-конкурсу «Студэнцкая вясна 2014».
Студэнты ГрДУ імя Янкі Купалы годна прадставілі купалаўскі ўніверсітэт і былі ўзнагароджаны дыпломамі I, II і III ступені.
- Дыпломам лаўрэата - тэатр моды "Уні-АРТ» (мастацкі кіраўнік Куроўская Віялета Андрэеўна).
- Дыпломам лаўрэата - студэнтка 5 курса факультэта мастацтваў і дызайну Марыя Міцюкова.
- Дыпломам лаўрэата I ступені ў намінацыі «Эстрадны вакал» - магістрант педагагічнага факультэта ГрДУ імя Янкі Купалы Шэнь Пэн.
- Дыпломам лаўрэата I ступені - вакальны квартэт «Камертон» (мастацкі кіраўнік - Левіна Раіса Леанідаўна).
- Дыпломам лаўрэата I ступені - Інструментальны дуэт Максім Казуленка і Ягор Савіцкі.
- Дыпломам лаўрэата II ступені ў намінацыі “Аўтарская паэзія” - студэнтка філалагічнага факультэта ГрДУ імя Янкі Купалы Вікторыя Смолка.
- Дыпломам лаўрэата III ступені - вакальны ансамбль студыі эстрадных спеваў «Уні-SONG» (Анастасія Бортнік, Кірыл Крыпа і Арцём Еўдакімаў).
- Дыпломам «За вернасць фэсту» - студэнт 3 курса факультэта мастацтваў і дызайну Андрэй Грыгор'еў.
- Падзячным лістом аддзела ідэалагічнай работы, культуры і па справах моладзі Гродзенскага абласнога выканаўчага камітэта і ДУ «Цэнтр культуры г. Гродна» узнагароджаны начальнік аддзела культурна-масавай і дасугавай дзейнасці УВРсМ Алена Валер'еўна Стэльмах.
Гродзенскі дзяржаўны ўніверсітэт адзначаны 16 дыпломамі абласнога этапу рэспубліканскага фестывалю «АРТ-вакацыі - 2014» з іх 6 - першай ступені, 5 - другой ступені, 4 - трэцяй ступені.
– Дыплом ГрДУ ім. Я.Купалы за высокае выканальніцкае майстэрства творчых калектываў і выканаўцаў.
– Дыплом 1 ступені ў намінацыі «Вакальна-харавы жанр. Ансамбль эстраднай песні»- вакальны гурт «Камертон»(кіраўнік - Левіна Р.Л.).
– Дыплом 1 ступені ў намінацыі «Вакальна-харавы жанр. Акадэмічны харавы калектыў»- вакальны ансамбль «Мадрыгал»(кіраўнік - Іконнікава Л.М.).
– Дыплом 1 ступені ў намінацыі «Харэаграфічны жанр. Ансамбль бальнага танца»- народны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь «Студыя сучаснага танца «Універ-DANCE» (кіраўнік - Калясень А.В.).
– Дыплом 1 ступені ў намінацыі «Вакальна-харавы жанр. Саліст-вакаліст эстраднага напрамку»- Якушаў Артур (кіраўнік - Стэльмах А.В.).
– Дыплом 1 ступені ў намінацыі «Вакальна-харавы жанр. Гурт народнай песні»- ансамбль народнай песні «Ясніца» (кіраўнік - Лойка А.Ч.).
– Дыплом 2 ступені ў намінацыі «Вакальна-харавы жанр. Гурт народнай песні»- вакальны ансамбль «Заранка»(кіраўнік - Стрыжычэнка Ю.А.).
– Дыплом 2 ступені ў намінацыі «Інструментальны жанр. Ансамбль народнай музыкі»- народны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь «Ансамбль народных інструментаў»- (кіраўнік - Зайцава Г.У.).
– Дыплом 2 ступені ў намінацыі «Арыгінальны жанр. Калектыў арыгінальнага жанру»- чарлідарская група «Арэна»(кіраўнік - Міхалевіч Н.В.).
– Дыплом 2 ступені ў намінацыі «Тэатральны жанр. Аўтар-выканаўца паэтычнага твора»- Смолка Вікторыя.
– Дыплом 2 ступені ў намінацыі «Вакальна-харавы жанр. Саліст-вакаліст эстраднага напрамку»- Дзенісенка Вікторыя (кіраўнік - Стэльмах А.В.).
– Дыплом 3 ступені ў намінацыі «Тэатральны жанр. Тэатр моды»- тэатр моды «Уні-Арт» (кіраўнік - Куроўская В.А.).
– Дыплом 3 ступені ў намінацыі «Арыгінальны Жанр. Калектыў арыгінальнага жанру»- шоў-група «Дартлі» (кіраўнік - Шыкеля К.А.).
– Дыплом 3 ступені ў намінацыі «Вакальна-харавы жанр. Група эстраднай песні» - Адамовіч Таццяна.
– Дыплом 3 ступені ў намінацыі «Вакальна-харавы жанр. Група эстраднай песні»- Кіслы Яўген.
– Сертыфікат удзельніка рэспубліканскага спартыўна-мастацкага свята «Моладзь - надзея і будучыня Беларусі» (установа адукацыі «Гродзенскі Дзяржаўны ўніверсітэт імя Янкі Купалы»).
– Дыплом 2 ступені ў намінацыі «Выбар АРГКАМІТЭТА» Рэспубліканскай студэнцкай навукова-практычнай канферэнцыі «Ініцыятыва і дзейнасць студэнцтва: ад кіравання да самакіравання» (Артыкул «Беларускі і замежны вопыт правядзення startup-мерапрыемстваў і папулярызацыі бізнес-мыслення сярод студэнцтва» - аўтары Паўлоўскі Я . В., Акуневіч А.Г., навуковы кіраўнік Селюжыцкая Т.У.)
– Дыплом 3 ступені ў намінацыі «Выбар АРГКАМІТЭТА» Рэспубліканскай студэнцкай навукова-практычнай канферэнцыі «Ініцыятыва і дзейнасць студэнцтва: ад кіравання да самакіравання» (Артыкул «Распрацоўка канцэпцыі студэнцкай радыёстанцыі «Inter'актыў»- аўтары Курасаў Д.С., навуковы кіраўнік Піваварчык Т.А.)
– Сертыфікат удзельніка Рэспубліканскай студэнцкай навукова-практычнай канферэнцыі «Ініцыятыва і дзейнасць студэнцтва: ад кіравання да самакіравання» (Танакова В.Д.)
– Сертыфікат удзельніка Рэспубліканскай студэнцкай навукова-практычнай канферэнцыі «Ініцыятыва і дзейнасць студэнцтва: ад кіравання да самакіравання» (Федчанка С.)
– Дыплом 3 ступені па армрэслінгу у праграме рэспубліканскага спартыўна-мастацкага свята «Маладосць - надзея і будучыня Беларусі» у вагавой катэгорыі 70 кг. (Манько Арцём)
– Дыплом 3 ступені за трэцяе месца па плаванні сярод мужчын на дыстанцыі 50 метраў вольным стылем у праграме рэспубліканскага спартыўна-мастацкага свята «Моладзь - надзея і будучыня Беларусі» (Гайдукевіч Дзяніс)
Студэнт 3 курса юрыдычнага факультэта Бандарчук Аляксей Сяргеевіч узнагароджаны Граматай Цэнтральнага камітэта Грамадскага аб'яднання «Беларускі рэспубліканскі саюз моладзі» за дасягненні ў працы па арганізацыі дзейнасці моладзевых атрадаў аховы правапарадку, папулярызацыю моладзевага праваахоўнага руху.
Студэнтка 4 курса юрыдычнага факультэта Філонава Анастасія Андрэеўна ўзнагароджана нагрудным знакам Грамадскага аб'яднання «Беларускі рэспубліканскі саюз моладзі» «За адзнаку ў ахове правапарадку»
8 дипломов республиканского фестиваля творчества иностранных студентов учреждений высшего образования «F.-ART.by»:
– Диплом победителя республиканской выставки-конкурса фоторабот «СТО ЛИЦ – молодежь в истории и культуре» (авторы – Морозов С.П., Шило Н.С., Мелешко О.В., Дзичковская Е.А., Кахнович А.В., Пендюрина Е.А., руководитель – Лещинский А.А.);
– Диплом 1 степени конкурса инновационных проектов и информационно-методических материалов «Наше время – инициатива» (авторы: Прудко Т.М., Корнева Е.С., Староста М.В., Потько Е.С., Караджаев М. Д., Никончук И.А., Серак Я.К., руководитель – Сергейко С.А.)
– Диплом 1 степени конкурса образовательных проектов «Призма творчества» (авторы – Золотуева В.В., Сидоренко С.М., руководитель Пивоварчик Т.А.);
– Диплом 2 степени конкурса видеоинтервью «Люди планеты: ДИАЛОГИ» (авторы – Гжимайло М.Ю., Руселевич Е.С., руководитель – Пивоварчик Т.А.);
– Диплом за активное участие в мероприятиях республиканского фестиваля – Гродненскому государственному университету имени Янки Купалы;
– Диплом за активное участие в мероприятиях республиканского фестиваля Шэнь Пэну;
– Диплом за активное участие в республиканской выставке-конкурсе фоторабот «СТО ЛИЦ – молодежь в истории и культуре» Мелешко Оксане;
– Диплом за активное участие в республиканской выставке-конкурсе фоторабот «СТО ЛИЦ – молодежь в истории и культуре» Шило Наталье;
Студентка ГрГУ им. Я. Купалы Татьяна Лучиц стала победителем областного конкурса «Студент года-2013» и финалистом республиканского конкурса «Студент года-2013»
Гродненский государственный университет имени Янки Купалы отмечен дипломом I степени XV республиканской выставки научно-методической литературы, педагогического опыта и творчества учащейся молодежи «Я – грамадзянін Беларусі» (г.Минск, 2013).
Проект «Школа лидерства» (Автор Скворцова Л.Л.) отмечен дипломом 3 степени областного смотра-конкурса на лучшую организацию идеологической и воспитательной работы на факультете высшего учебного заведения
Коллектив народного танца «Мара» Гродненского государственного университета имени Янки Купалы отмечен дипломом областного открытого фестиваля танца «Гарадзенскія карункі»в номинации «Белорусский народный танец (взрослая возрастная категория)
Студенческая семья Гродненского государственного университета имени Янки Купалы стала финалистом республиканского конкурса «Студенческая семья»
Гродненский государственный университет имени Янки купалы отмечен 16 дипломами XIX городского фестиваля-конкурса «Студенческая весна»:
· Гран-При – черлидерская группа «Арена»;
· Лауреат 1 степени в номинации «Ансамбли» – дуэт Шэнь Пэн и Виктория Денисенко (студия «Уни-Song»);
· Лауреат 1 степени в номинации «Эстрадный танец»– танцевальный коллектив «No comments»;
· Лауреат 1 степени в номинации «Инструментальный жанр» эстрадный оркестр «Каприз»;
· Лауреат 2 степени в номинации «Инструментальный жанр» – дуэт Максим Козуленко и Егор Савицкий;
· Лауреат 2 степени в номинации «Авторская поэзия» – Анастасия Солейко;
· Лауреат 2 степени в номинации «Синтез-номер» – Артем Евдокимов и шоу-группа «Dartly»;
· Лауреат 2 степени в номинации «Хоровое искусство» – квартет «Заранка»;
· Лауреат 2 степени в номинации «Народный танец» – коллектив народного танца «Мара»;
· Лауреат 3 степени в номинации «Народная песня»Хамдач Обайда;
· Лауреат 3 степени в номинации «Инструментальный жанр» – оркестр народных инструментов факультета искусств и дизайна;
· Лауреат 3 степени в номинации «Хоровое искусство» – ансамбль народной песни «Ясніца»;
· Лауреат 3 степени в номинации «Народный танец» – театр моды «Уни-ART», клуб славянских единоборств «Аридан», коллектив эстрадного танца «Универ-Dance»;
· Лауреат 3 степени в номинации «Авторская поэзия» – Ксения Чернушевич;
· Лауреат 3 степени в номинации «Эстрадный вокал» – Андрей Григорьев.
· Специальный приз жюри – Хаид Хаидов.
Гродненский государственный университет имени Янки Купалы отмечен 7 дипломами Первого Международного студенческого славянского форума (г. Витебск):
– Диплом Лауреата конкурса социальных проектов «Человек. Общество. Государство» в рамках I Международного студенческого конкурса бизнес-проектов «InvestWeekend» (проект «Студенческая радиостанция ГрГУ имени Янки Купалы «Inter’Актив» как инструмент эффективного межкультурного взаимодействия, автор – Курас Д.Е.);
– Диплом 2 степени в конкурсе социальных проектов «Человек. Общества. Государство» в рамках I Международного студенческого конкурса бизнес-проектов «InvestWeekend» (проект «Центр развития и поддержка детей раннего и дошкольного возраста в системе взаимодействия «университет – семья», авторы – Новогродская В.Ч., Яскевич А.Э., Шульга А.И.);
– Диплом 2 степени в конкурсе бизнес-проектов I Международного студенческого конкурса бизнес-проектов «InvestWeekend» (проект «Рекламирование косметических услуг и иной продукции фэшн-индустрии «Живые витрины», автор – Дробыш Е.Н.);
– Диплом 3 степени в номинации «Хореография. Современные молодежные танцевальные направления» (черлидерская группа «Арена»);
– Диплом 3 степени в номинации «Вокал. Ансамбль» (Андрей Григорьев, Евгений Захарко, Виктория Денисенко);
– Диплом 3 степени в номинации «Открытый показ» (Ролик «Шаги» – автор Броско Ю.)
– Специальный приз в номинации «Хореография. Эстрадный танец» («Самба» – дуэт Олешкевич А.С. и Жавнерко А.Н.)
Команда Гродненского государственного университета имени Янки Купалы заняла 2 место Республиканского конкурса по основам безопасной жизнедеятельности «Студенты. Безопасность. Будущее» и отмечена 4 дипломами.
Команда Гродненского государственного университета имени Янки Купалы заняла 1 место в 1-ом областном конкурсе «Студенты. Безопасность. Будущее».
Университет отмечен дипломом участника международного студенческого форума «Свет Великой Победы», посвященном 68-й годовщине Победы в Великой Отечественной войне (г. Могилев, 17-19 мая 2013 года)
Студент 3 курса факультета физической культуры Денис Гайдукевич занял первое место на дистанции 50 м вольным стилем в соревнованиях по плаванию на спортивном празднике «Формула будущего: Молодежь + Здоровье» в рамках Республиканского спортивно-художественного праздника «Молодежь – надежда и будущее Беларуси» (г. Горки, Могилевская область).
4 проекта Гродненского государственного университета имени Янки Купалы были представлены на региональной выставке молодежных идей (проектов) в рамках республиканского молодежного проекта «100 идей для Беларуси»:
1. Проект «Фторкомпозиты для энергетики», автор – Воропаев Виктор Викторович, преподаватель кафедры логистики и методов управления.
2. Проект «Разработка импортозамещающих составов и ресурсоэффективных технологий функциональных композиционных покрытий на основе термопластичных матриц для тяжелонагруженных трибоузлов автомобильной техники, автор – Антонов Александр Сергеевич, преподаватель кафедры логистики и методов управления.
3. Проект «Разработка интернет-портала, поддерживающего научные, коммуникационные и организационные взаимодействия», автор: Жавнерко Евгений Викторович, магистрант факультета математики и информатики.
4. Проект «Jump-park», автор: Михалович Евгений Ромуальдович, студент 2 курса факультета математики и информатики.
Штаб Трудовых дел ПО ОО «БРСМ» учреждения образования «Гродненский государственный университет имени Янки Купалы» стал победителем в номинации «Лучший штаб трудовых дел» ПО ОО «БРСМ» учреждения образования» областного конкурса «Трудовой семестр 2012»
Авторский коллектив студентов 3 курса филологического факультета специальности «Немецкий язык. Английский язык» (Адамонис Марина Марьяновна, Кобзаренко Дарья Александровна, Хамицкая Юлия Юрьевна, Якимович Наталья Андреевна, Малаева Анастасия Александровна, Ляховская Ольга Леонидовна, Марцевич Юлия Ивановна, Авдей Анжелика Ежевна, Пучок Анастасия Юрьевна) отмечен дипломом 1 степени Всероссийского конкурса на лучшую методическую разработку в учебно-воспитательном процессе в номинации «Патриотическое образование» (Москва-Ярославль 2012).
Научный руководитель – доцент кафедры педагогики Прудко Татьяна Михайловна отмечена.
Студентка факультета психологии Анастасия Кулинко стала победительницей городского конкурса молодежных проектов «Четвертый регион» в номинации «Лучший социальный проект».
Доцент кафедры педагогики Прудко Татьяна Михайловна отмечена дипломами II и III степени Всероссийского конкурса на лучшую методическую разработку в учебно-воспитательном процессе (Москва-Ярославль 2012):
– Диплом II степени в номинации «Лучшая методическая разработка в учебно-воспитательном процессе в учреждении высшего профессионального образования»;
– Диплом III степени в номинации «Лучшая методическая разработка в учебно-воспитательном процессе в среднем общеобразовательном учреждении».
На республиканском конкурсе художественного творчества высших учебных заведений «Арт-выкацыі-2012» ГрГУ им. Я.Купалы отмечен 11 дипломами, из них 3 – первой степени (черлидерская группа «Арена» (руководитель М.Н.Михалевич), студент Григориев Андрей, в номинации «Солист-вокалист академического направления» студентка Шматко Наталья, в номинации «Рекламный ролик».
Студентка ГрГУ имени Янки Комар Эмилия заняла 3-е место на Международном конкурсе ораторского мастерства «Цицероний-2012».
Коллектив университета награжден грамотой Министерства образования Республики Беларусь за значительный вклад в популяризацию и развитие студенческой журналистики, высокий уровень информационно-идеологической работы с учащейся молодежью.
Газета «Express Delivery» филологического факультета заняла 3 место в номинации «Лучший дизайн» республиканского cеминара-практикума «Зимняя школа студенческой журналистики».
На Республиканском фестивале творчества иностранных студентов «F.-ART.by» Гродненский государственный университет имени Янки Купалы отмечен тремя дипломами:
– диплом в номинации «Лучший цикл тематических мероприятий для иностранных и белорусских студентов»;
– диплом победителя конкурса эссе «Я горжусь своей страной» (Абыдов Байран, студент 2 курса факультета туризма и сервиса);
– диплом победителей конкурса мультимедийных презентаций «СТО ЛИЦ – Молодежь в диалоге истории и культуры» (Ачелдыев Азиз, Селимов Сердар, Сулейманов Ровшен).
Работа коллектива Гродненского государственного университета имени Янки Купалы отмечена Дипломом I степени Министерства образования Республики Беларусь на XIV Республиканской выставке научно-методической литературы, педагогического опыта и детского творчества «Гражданско-патриотическое воспитание: опыт и перспективы».
Первый проректор Агиевец Светлана Владимировна награждена Дипломом за стендовый доклад об опыте работы по гражданско-патриотическому воспитанию в Гродненском государственном университете имени Янки Купалы. Старший преподаватель кафедры педагогики Прудко Татьяна Михайловна награждена Дипломом за участие в организации и проведении выставки.
Студентка ГрГУ имени Янки Купалы Ольга Агапонова заняла 3-е место на Международном конкурсе ораторского мастерства «Цицероний-2011».
Студентка филологического факультета ГрГУ имени Янки Купалы Анжелика Хурс стала победительницей республиканского физкультурно-оздоровительного фестиваля «Королева фитнеса Беларуси»
В 2011 году ГрГУ им.Я.Купалы отмечен благодарственным письмом Гродненского областного комитета природных ресурсов и охраны окружающей среды.
По итогам XIII республиканской выставки научно-методической литературы и педагогического опыта «Культурно-досуговая деятельность в учреждениях образования как условие формирования социально активной личности» Гродненский государственный университет имени Янки Купалы отмечен дипломом I степени.
На республиканском конкурсе художественного творчества высших учебных заведений «Арт-выкацыі-2010» ГрГУ им. Я.Купалы отмечен 7 дипломами, из них 5 – первой степени (оркестр народных инструментов (руководитель А.А. Антончик), заслуженный любительский коллектив Республики Беларусь эстрадный оркестр «Каприз» (руководитель – Р.Л.Левина), ансамбль народной песни «Ясніца» (руководитель – С.М. Бережнов), студент 3 курса факультета искусств – А. Воронище, шоу-группа современного танца «Dartly» (руководитель – Шекеля Е.А.).
В 2010 году Гродненский государственный университет имени Янки Купалы принял активное участие во II Республиканском смотре-конкурсе на лучшую организацию идеологической и воспитательной работы среди высших учебных заведений.
По итогам первого этапа смотра-конкурса 4 проекта ГрГУ им. Я. Купалы заняли первое место среди вузов г. Гродно.
В рамках второго этапа II Республиканского смотра-конкурса на лучшую организацию идеологической и воспитательной работы среди высших учебных заведений (декабрь 2010 года) были достигнуты следующие результаты:
– 1 место в номинации «Информационное пространство высшего учебного заведения» занял проект «Студенческий медиацентр ГрГУ им. Я.Купалы»;
– 2 место в номинации «Развитие традиций и идей белорусской государственности» занял проект «Молодость, верность, забота, отвага – Родине нашей во благо»;
– дипломами участников конкурса награждены проекты «Развитие черлидерского движения в ГрГУ им.Я.Купалы «Будь здоров! Болей за наших» (в номинации «Здоровая семья – будущее Беларуси»), «Творческая мастерская «Уни-Арт» (в номинации «Студенческое творчество»).
По итогам областного конкурса «Общежитие 2010» общежития студенческого городка ГрГУ им. Я.Купалы заняли:
1-е место – общежитие № 2;
2-е место – общежитие № 4
Общежитие № 5 ГрГУ имени Янки Купалы (ул. Лиможа, 27), которое являлось победителем в номинации «Лучшее общежитие 2009 года», участвовало вне конкурса и признано лучшим общежитием 2010 года.
По итогам республиканского конкурса «Молодежь за чистоту городов и сел» волонтерский экологический отряд ПО ОО «БРСМ» «Университет ЗА! Чистый город» отмечен дипломом 2 степени.
Штаб трудовых дел ПО ОО «БРСМ» университета стал победителем Республиканского конкурса на лучший студенческий отряд и на лучшего нанимателя в номинации «Лучший штаб трудовых дел первичной организации ОО «БРСМ» учреждения образования».
За большой вклад в гражданско-патриотическое воспитание студенческой молодёжи в 2009 году студенческий патриотический клуб «Родина» ГрГУ им.Я.Купалы отмечен материально (42 млн. бел.руб.) Специальным Фондом Президента Республики Беларусь.
Студенты Гродненского государственного университета имени Янки Купалы заняли 1 и 3 места на IX Международном конкурсе ораторского мастерства среди студентов «Цицероний 2009» (Минск, Академия Министерства внутренних дел Республики Беларусь).
I место – Талалуев Роман, студент 2 курса филологического факультета (специальность «Лингвистическое обеспечение межкультурных коммуникаций»).
III место – Шталикова Юлия, студентка 4 курса филологического факультета (специальность «Русская филология»).
На Республиканском фестивале творчества иностранных студентов «F. – ART.by» Гродненский государственный университет имени Янки Купалы награжден дипломом за наивысшую активность при проведении республиканского фестиваля, значительный вклад в поликультурное воспитание молодежи и укрепление межнационального диалога.
В 2008/2009 учебном году по итогам смотра-конкурса общежитий среди высших учебных заведений области все общежития студенческого городка ГрГУ имени Я.Купалы заняли призовые места:
- 1-е место – общежитие № 5;
- 2-е место – общежитие № 4;
- 3-е место – общежитие № 2;
- 4-е место – общежитие № 3.
Першае месца сярод ВНУ г. Гродно по итогам первого этапа Республиканского смотра-конкурса на лучшую организацию идеологической и воспитательной работы среди высших учебных заведений.
В рамках второго этапа Республиканского смотра-конкурса на лучшую организацию идеологической и воспитательной работы среди высших учебных заведений были достигнуты следующие результаты:
– 1 место в номинации «Здоровая семья – будущее Беларуси» занял проект «Планета счастливых людей»;
– 3 место в номинации «Молодежный лидер XXI века» занял проект «Студент года»;
– дипломами участников конкурса награждены проекты «Нара$хват – новый взгляд» или «Студенческая газета как инструмент внутреннего PR» (в номинации «Медиа и СМИ высшего учебного заведения»), «Alma mater – любовь с первого курса» (в номинации «Студенческое творчество»), «Завещано помнить, ценить и беречь нам, внукам Победы» (в номинации «Развитие традиций и идей белорусской государственности»).
По итогам Республиканского смотра-конкурса на лучшую постановку массовой физкультурно-оздоровительной и спортивно-массовой работы за 2008 год Спортивный клуб ГрГУ им. Я. Купалы занял третье место среди коллективов физической культуры высших учебных заведений.
ПО ОО «БРСМ» ГрГУ им.Я.Купалы заняла I место в номинации «Лучший раздел об ОО «БРСМ» на Интернет-ресурсах учебных заведений» в конкурсе на лучший Интернет-ресурс Белорусского республиканского союза молодежи»
Удзел у Алімпійскіх гульнях |
1964 год – Токіа |
1. | Цюнянкова (Валчэцкая) Алена, чэмпіён ХVIII Алімпійскіх гульняў, спартыўная гімнастыка. |
1972 год – Мюнхен |
1. | Корбут Вольга, чэмпіён ХХ Алімпійскіх гульняў, сярэбраны прызёр ХХ Алімпійскіх гульняў, спартыўная гімнастыка. |
1976 год – Манрэаль |
1. | Корбут Вольга, чэмпіён ХХI Алімпійскіх гульняў, сярэбраны прызёр ХХI Алімпійскіх гульняў, спартыўная гімнастыка. |
1980 год – Масква |
1. | Пачынчук Пётр, сярэбраны прызёр ХХII Алімпійскіх гульняў, лёгкая атлетыка. |
1988 года Сеул – Сеул |
1. | Ірына Шылава – 1 месца, стральба кулявая (вінтоўка). |
2. | Аляксандр Курловіч – 1 месца, цяжкая атлетыка. |
3. | Аляксандр Шастакоў – удзельнік, грэка-рымская барацьба. |
1992 год – Барселона |
1. | Аляксандр Курловіч – 1 месца, цяжкая атлетыка. |
2. | Канстанцін Лукашык – 1 месца, стральба кулявая (пісталет). |
3. | Ірына Шылава – 19 месца, стральба кулявая (вінтоўка). |
1996 год – Атланта |
1. | Валерый Цыленьць – 3 месца, грэка-рымская барацьба. |
2. | Аляксандр Курловіч – 5 месца, цяжкая атлетыка. |
3. | Канстанцін Лукашык – 4 месца, стральба кулявая (пісталет). |
4. | Аляксандр Сідарэнка – 4 месца, грэка-рымская барацьба. |
5. | Ірына Шылава – 10 месца, стральба кулявая (вінтоўка). |
6. | Аляксандр Саўко – удзельнік, вольная барацьба. |
7. | Алег Гогаль – удзельнік, вольная барацьба. |
8. | Аляксандр Паўлаў - сярэбраны прызёр ХХVI Алімпійскіх гульняў, грэка-рымская барацьба. |
2000 год – Сіднэй |
1. | Валерый Цыленьць – 4 месца, грэка-рымская барацьба. |
2. | Іван Ціхан – 4 месца, лёгкая атлетыка. |
3. | Канстанцін Лукашык – 9 месца, стральба кулявая (пісталет). |
4. | Ірына Шылава – 10 месца, стральба кулявая (вінтоўка). |
5. | Людміла Судак – удзельнік, лёгкая атлетыка. |
6. | Святлана Вакула – 6 месца, веславанне на байдарках і каноэ. |
7. | Алена Бець – 6 месца, веславанне на байдарках і каноэ. |
2004 год – Афіны |
1. | Іван Ціхан – 2 месца, лёгкая атлетыка. |
2. | Канстанцін Лукашык – удзельнік, стральба кулявая (пісталет). |
3. | Ірына Шылава – удзельнік, стральба кулявая (вінтоўка). |
4. | Андрэй Казак – удзельнік, стральба кулявая. |
5. | Сяргей Борчанка–удзельнік, вольная барацьба. |
6. | Вольга Краўцова – удзельнік, лёгкая атлетыка. |
7. | Алена Бець – удзельнік, веславанне на байдарках і каноэ. |
2008 год – Пекін |
1. | Ціхан Іван – 2 месца ХХIХ Алімпійскіх гульняў, кіданне молата. |
2. | Краўцова Вольга – удзельніца ХХIХ Алімпійскіх гульняў, лёгкая атлетыка. |
3. | Арцюхін Сяргей – удзельнік ХХIХ Алімпійскіх гульняў, прызёр чэмпіянату Свету, чэмпіён Еўропы па грэка-рымскай барацьбе. |
4. | Міхаловіч Алег – удзельнік ХХIХ Алімпійскіх гульняў, прызёр чэмпіянату Еўропы па грэка-рымскай барацьбе. |
5. | Пчэльнік Дар’я – удзельніца ХХIХ Алімпійскіх гульняў, кіданне молата. |
6. | Святоха Валерый – удзельнік ХХIХ Алімпійскіх гульняў, кіданне молата. |
7. | Сямёнаў Канстанцін – ХХIХ Алімпійскіх гульняў, дзюдо. |
8. | Бубновіч Віталь – удзельнік ХХIХ Алімпійскіх гульняў, стральба кулявая. |
9. | Ганчар (Прасвірына) Марыя – удзельніца ХХIХ Алімпійскіх гульняў, плаванне. |
2012 год - Лондан |
1. | Селімаў Алім – удзельнік ХХХ Алімпійскіх гульняў, грэка-рымская барацьба. |
2. | Бубновіч Віталь - удзельнік ХХХ Алімпійскіх гульняў, стральба кулявая. |
2016 год - Рыа-дэ-Жанейра |
1. | Іван Ціхан - сярэбраны прызёр ХХХI Алімпійскіх гульняў, лёгкая атлетыка |
2. | Павел Барэйша - удзельнік ХХХI Алімпійскіх гульняў, лёгкая атлетыка, кіданне молата |
3. | Алена Собалева - удзельнік ХХХI Алімпійскіх гульняў, лёгкая атлетыка, кіданне молата |
4. | Ірына Якалцэвіч - удзельнік ХХХI Алімпійскіх гульняў, лёгкая атлетыка, скачкі з шастом |
5. | Саслан Даураў - - удзельнік ХХХI Алімпійскіх гульняў, грэка-рымская барацьба |
6. | Марыя Філончык - удзельнік ХХХI Алімпійскіх гульняў, баскетбол |
7. | Бубновіч Віталь - удзельнік ХХХI Алімпійскіх гульняў, стральба кулявая |
Паралімпійскія гульні |
1. | Драздова Алена - чэмпіён і сярэбраны прызёр ХIII Паралімпійскіх гульняў, удзельнік XIV Паралімпійскіх гульняў, веласпорт. |
2. | Шавель Наталля - удзельнік ХIII Паралімпійскіх гульняў, XIV Паралімпійскіх гульняў, плаванне. |
2021 год - Токіо |
1. | Аляксандр Гуштын - удзельнік ХХХII Алімпійскіх гульняў, барацьба вольная. |
2. | Жук Віталь - удзельнік ХХХII Алімпійскіх гульняў, лёгкая атлетыка, дзесяцібор'е. |
3. | Жук Ірына - удзельнік ХХХII Алімпійскіх гульняў, лёгкая атлетыка, скачкі з шастом. |
4. | Траўкова Ганна - удзельнік ХХХII Алімпійскіх гульняў, гімнастыка спартыўная. |
Развіццё фізічнай культуры і спорту з'яўляецца адным з важнейшых накірункаў дзяржаўнай сацыяльнай палітыкі, эфектыўным інструментам аздараўлення нацыі і ўмацавання міжнароднага іміджу Рэспублікі Беларусь.
Гэтаму накірунку ў Гродзенскім дзяржаўным універсітэце імя Янкі Купалы надзяляецца доўжная ўвага. Распрацавана комплексная праграма развіцця фізічнай культуры і спорту да 2015 года, ствараюцца ўмовы для заняткаў спортам, выдзяляюцца неабходныя сродкі для выступлення нашых студентаў-спартсменаў на спаборніцтвах.
У Брэсце прайшла Рэспубліканская ўніверсіяада па лёгкай атлетыцы, у якой узялі ўдзел больш за 400 спартсменаў з 27 ВНУ Рэспублікі Беларусь, у тым ліку з Гродзенскага дзяржаўнага ўніверсітэта імя Янкі Купалы.
Па выніках спаборніцтваў наша каманда заваявала 12 медалёў: 4 залатыя, 4 срэбраныя і 4 бронзавыя.
Студэнтка 1 курса факультэта фізічнай культуры Вікторыя Ярашэвіч заваявала залаты медаль у бегу на 1500 м з вынікам 4.14хвіл., срэбраны медаль у бегу на 800 м (2.06 хвіл.) і бронзавы медаль у эстафетным бегу 4х400 м.
Пераможцам у бегу на 800 м (1.49 мин), паставіўшы асабісты рэкорд, стаў студэнт 1 курса факультэта фізічнай культуры Ян Слома.
Спаборніцтвы па кіданні молата з вынікам майстра спорту міжнароднага класа выйграла студэнтка 2 курса факультэта фізічнай культуры Алена Собалева (вынік – 68,35 м).
Студэнтка 5 курса юрыдычнага факультэта Ірына Якалцэвіч лепш за ўсіх дзяўчат пакарыла вышыню (скачкі ў вышыню з шастом, вынік – 4,25 м).
У спаборніцтвах па скачках з шастом сярод мужчын студэнт 1 курса інжынерна-будаўнічага факультэта Уладзіслаў Чамармазовіч і студэнт 2 курса факультэта фізічнай культуры Уладзіслаў Янчэўскі, пераадолеўшы планку на вышыні 4,80 м і 4,40 м, занялі другое і трэцяе месцы адпаведна.
У бегу на 1500 м бронзавы медаль завыяваў студэнт 4 курса факультэта фізічнай культуры Дзяніс Воляк, які пераадолеў дыстанцыю за 4.01 мин.
Мнагаборкі – студэнткі факультэта фізічнай культуры Вікторыя Герус (1 курс) і Кацярына Максіменка (2 курс) паспяхова выступілі ў 7 відах лёгкай атлетыкі і занялі другое і трэцяе месцы.
Ва ўпартай барацьбе наш мужчынскі квартэт у бегу 4х400 м заняў другое месца. У саставе каманды ГрДУ імя Янкі Купалы беглі студэнты-спартсмены Аляксей Струг, Дзяніс Воляк, Дзяніс Ткач і Ян Слома.
Жаночая каманда нашай ВНУ ў бегу 4х400 м у саставе студэнтак факультэта фізічнай культуры Аляксандры Хільмановіч, Таццяны Хрышчановіч, Аліны Саўко і Вікторыі Ярашэвіч заваявала бронзавыя медалі.
У камандзе выступалі таксама студэнты – Кацярына Лабанова (скачок з шастом, 4 месца), Іван Бялеўскі (дзесяцібор'е, 5 месца), Яўгеній Лянцэвіч (трайны скачок, 5 месца), Аляксандра Дубіцкая (кіданне молата, 8 месца).
У эстафетным бегу 4х100 м наша мужчынская каманда ў саставе Яўгенія Лянцэвіча, Уладзіслава Чамармазовіча, Уладзіслава Янчэўскага і Івана Бялеўскага заняла 6 месца.
У агульнакамандным заліку каманда купалаўскай ВНУ заняла 4 месца (вынік – 607 ачкоў), саступіўшы Беларускаму дзяржаўнаму ўніверсітэту фізічнай культуры, якія стаў пераможцам універсіяды (вынік – 710 ачкоў), Магілёўскаму дзяржаўнаму ўніверсітэту імя А.А. Куляшова, які стаў другім на спаборніцтвах (вынік – 633 очкі) і Віцебскаму дзяржаўнаму тэхналагічнаму ўніверсітэту, які заняў трэцяе месца (вынік – 617 ачкоў).
Каманду ГрДУ імя Янкі Купалы прадстаўлялі трэнеры – старшыя выкладчыкі кафедры спартыўных дысцыплін Валерый Канстанцінавіч Сухецкі і Алена Фёдараўна Стасюкевіч.
На базе тэнісных кортаў па вул. Захарава, 32 19 мая 2015 года прайшоў турнір па тэніск сярод работнікаў Гродзенскага дяржаўнага ўніверсітэта імя Янкі Купалы памяці акадэміка А.І. Яроцкага.
У спаборніцтвах прынялі ўдзел 19 работнікаў ВНУ. Спартсмены былі падзелены на чатыры катэгорыі: жанчыны, мужчыны да 40 гадоў, мужчыны 40+ і мужчыны 50+.
У катэгорыі жанчыны першынствавала старшы выкладчык кафедры спартыўных дысцыплін Ганна Пятроўна Рыбачок. Другое месца заваявала вядучы эканаміст планава-эканамічнага аддзела Аксана Анатольеўна Кейко, трэцяй стала старшы выкладчык кафедры спартыўных гульняў Вольга Віктараўна Паўлюць.
У катэгорыі мужчыны да 40 гадоў першае месца заняў старшы выкладчык кафедры фізічнага выхавання і спорту Аляксей Аркадзьевіч Абялеўскі, другое – выкладчык кафедры тэорыі і методыкі фізічнай культуры Віталій Зянонавіч Побаль, трэцяе – выкладчык кафедры фізічнага выхавання і спорту Віталій Міхайлавіч Радзецкі.
У катэгорыі мужчыны 40+ пераможцам стаў намеснік начальніка аддзела УВРзМ Валерый Іванавіч Ляховіч. Другое месца было аддадзена старшаму выкладчыку кафедры спартыўных дысцыплін Віталію Ігаравічу Тарасаву, трэцяе – інструктару-метадысту спартаўнага клуба Эдуарду Анатольевічу Іванову.
У катэгорыі мужчыны 50+ перамогу атрымаў старшы выкладчык кафедры спартыўных гульняў Аркадзій Рыгоравіч Абялеўскі. Другім стаў начальнік аўташколы «Цэнтр падрыхтоўкі вадзіцеляў механічных транспартных сродкаў» Сяргей Паўлавіч Егармін, трэцім – начальнік спартыўнага клуба Кірыл Іванавіч Акуліч.
Пераможцы ўзнагароджаны грашовымі прызамі ад прафкама супрацоўнікаў універсітэта, а прызёры – дыпломамі ад спартыўнага клуба ГрДУ імя Янкі Купалы.
13.05.2015 – 10:30
У Гродне, 8 мая 2015 года, на ЦСК «Нёман» Гродзенскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Янкі Купалы ўрачыста адкрыў Рэспубліканскі фестываль «Старт пакаленняў», падчас якога таксама адбыліся заключныя конкурсы грамадзянска-патрыятычнага марафону «Разам - за моцную і квітнеючую Беларусь», прысвечанага 70-годдзю Перамогі ў Вялікай Айчыннай вайне і Году моладзі.
У агульнай складанасці на стадыёне сабралася больш за 5000 чалавек, сярод іх - прадстаўнікі органаў рэспубліканскай і мясцовай улады, ветэраны Вялікай Айчыннай вайны, пераможцы алімпійскіх гульняў і ганаровыя грамадзяне нашага горада, супрацоўнікі, выкладчыкі і студэнты купалаўскай ВНУ, школьнікі і выхаванцы дзіцячых садоў г. Гродна.
Пачалося ўрачыстае мерапрыемства з параду факультэтаў і каледжаў, якія ўваходзяць у структуру нашага ўніверсітэта, - Гуманітарнага і Тэхналагічнага каледжаў: у калоне ішлі лепшыя студэнты і навучэнцы.
З прывітальным словам да ўдзельнікаў фестывалю ад імя старшыні Гродзенскага абласнога выканаўчага камітэта В.В. Краўцова звярнуўся яго намеснік Віктар Андрэевіч Лісковіч, які павіншаваў прысутных з надыходзячым святам 70-годдзя Вялікай Перамогі і пажадаў усім шчасця, здароўя, мірнага неба над галавой і росквіту краіне.
Ад Міністэрства адукацыі да прысутных звярнуўся намеснік Міністра адукацыі Сяргей Валянцінавіч Руды, які павітаў удзельнікаў Рэспубліканскага фестывалю «Старт пакаленняў» і грамадзянска-патрыятычнага марафону «Разам - за моцную і квітнеючую Беларусь». Сяргей Валянцінавіч адзначыў, што Гродзенскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Янкі Купалы дзякуючы сваім дасягненням, у тым ліку і спартыўным, заваяваў статус вядучай рэгіянальнай ВНУ, і падкрэсліў, што купалаўскі ўніверсітэт актыўна супрацоўнічае з ГА «БРСМ», выхоўваючы ініцыятыўных грамадзян нашай краіны, і рыхтуе высокакваліфікаваных спецыялістаў.
Адкрыў Рэспубліканскі фестываль «Старт пакаленняў» рэктар нашага ўніверсітэта Андрэй Дзмітрыевіч Кароль, які адзначыў, што Гродзенскаму дзяржаўнаму ўніверсітэту імя Янкі Купалы выпаў гонар адкрываць фестываль і праводзіць грамадзянска-патрыятычны марафон, прысвечаны знакавай падзеі - 70-годдзю Перамогі ў Вялікай Айчыннай вайне. Андрэй Дзмітрыевіч падкрэсліў, што мы павінны здабываць урокі з мінулага, каб жыць у шчаслівым будучым.
У адрас ветэранаў Вялікай Айчыннай вайны Яўгенія Мікалаевіча Далідовіча, Івана Вітальевіча Гушчына, Тамары Пятроўны Бяганскай, якія прысутнічалі на ўрачыстых мерапрыемствах, ад імя прадстаўнікоў органаў рэспубліканскай і мясцовай улады прагучалі словы падзякі і віншаванні з 9 мая і былі ўручаны памятныя падарункі і кветкі, а ад студэнтаў - адметныя знакі «Кветкі Вялікай Перамогі».
Затым пачаліся спартыўныя мерапрыемствы Рэспубліканскага фестывалю «Старт пакаленняў»: дашкаляты пераадольвалі дыстанцыю ў 400 м на веласіпедах, удзельнікі конкурсу «Тата, мама, я - спартыўная сям'я» праводзілі забегі і складалі фразу «Універсітэту - 75», а студэнты-купалаўцы разам са школьнікамі і гімназістамі горада ўдзельнічалі ў камбініраванай эстафеце «Вместе весело шагать по просторам!» і конкурсе «70 гадоў Перамогі».
У рамках фестывалю адбыўся заключны конкурс грамадзянска-патрыятычнага марафону - «Самы хуткі», дзе юнакам трэба было прабегчы 400 м з аўтаматамі, затым пераадолець такую ж дыстанцыю ў процігазе і плашч-палатцы і ў канцы перадаць аўтаматы дзяўчатам, якія таксама прабеглі дыстанцыю ў 400 м і фінішыравалі.
Пераможцамі ўсіх цыклаў грамадзянска-патрыятычнага марафону «Разам за моцную - і квітнеючую Беларусь», прысвечанага 70-годдзю Перамогі ў Вялікай Айчыннай вайне і Году моладзі, стала каманда факультэта гісторыі, камунікацыі і турызму (Андрэй Грэсь і Ганна Седунова).
Другое месца заняла каманда філалагічнага факультэта (Аляксандр Лапатнёў і Вераніка Комар).
Трэцяе месца было прысуджана камандзе факультэта мастацтваў і дызайну (Яўгеній Кіслы і Юлія Каваленка).
Падчас Рэспубліканскага фестывалю «Старт пакаленняў» і грамадзянска-патрыятычнага марафону «Разам - за моцную і квітнеючую Беларусь» рэктар ГрДУ імя Янкі Купалы Андрэй Дзмітрыевіч Кароль ўзнагародзіў дыпломамі лепшых трэнераў і спартсменаў ВНУ па выніках 2014 года.
Алімпійская чэмпіёнка 1964 года, ганаровы грамадзянін г. Гродна, заслужаны майстар спорту СССР Алена Уладзіміраўна Цюненкова (Валчэцкая) ўручыла кубкі трэцяй, другой і першай ступені пераможцам і прызёрам круглагадовай спартакіяды ГрДУ імя Янкі Купалы.
У рамках фестывалю на ЦСК «Нёман» працавалі прафарыентацыйныя пляцоўкі факультэтаў, творчыя пляцоўкі, дзе кожны мог у дзеянні назіраць клуб славянскіх адзінаборстваў «Арыдан», танцавальныя калектывы купалаўскай ВНУ.
Перад удзельнікамі ўрачыстых мерапрыемстваў з музычнымі нумарамі выступалі студэнты ГрДУ імя Янкі Купалы: Яўгеній Захарка, Кірыл Крыпа, а таксама вакальныя калектывы «Уни-song», дзіцячая студыя «Мир юных звезд». Паказальнае выступленне прадставіў узвод Ганаровай варты ваеннага факультэта, а прадстаўнікі вучылішча алімпійскага рэзерву і Гродзенскай школы вышэйшага спартыўнага майстэрства дэманстравалі розныя віды адзінаборстваў.
06.05.2015 – 15:28
У Гродзенскай вобласці на аснове пункта 1 артыкула 40 Закона Рэспублікі Беларусь ад 4 студзеня 2010 года «Аб месцовым кіраванні і самакіраванні ў Рэспубліцы Беларусь» і рашэння ад 14 красавіка 2015 года №201 Гродзенскага абласнога выканаўчага камітэта створана працоўная група па падрыхтоўцы спартсменаў Гродзенскай вобласці да XXXI Летніх Алімпіскіх гульняў іXV Параалімпійскіх гульняў 2016 года у г. Рыя-дэ-Жанейра (Бразілія).
У склад працоўнай групы увайшлі 27 удзельнікаў – гэта прадстаўнікі органаў мясцовай улады, дырэктары спартаўных камітэтаў, фізкультурна-спартыўных таварыстваў, устаноў вышэйшай, сярэдняй і сярэднеспецыяльнай адукацыі горада і вобласці. Сярод іх – рэктар Гродзенскага дзяржаўнага ўніверсітэта імя Янкі Купалы, дэпутат Гродзенскага абласнога савета дэпутатаў Андрэй Дзмітрыевіч Кароль і дэкан факультэта фізічнай культуры Андрэй Іосіфавіч Навойчык.
ПРЫЁМ У АСПІРАНТУРУ ГрДУ імя Янкі Купалы
Гродзенскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Янкі Купалы
запрашае эрудыяваных, ініцыятыўных, творчых выпускнікоў
магістратуры для паступлення ў аспірантуру
Аспірантура (от лат.аspirans – які імкнецца) – першая ступень паслявузаўскай адукацыі, накіраваная на падрыхтоўку спецыялістаў, якія валодаюць навыкамі планавання і самастойнага правядзення навуковых даследаванняў, глыбокімі тэарэтычнымі ведамі, якія дазваляюць падрыхтаваць кваліфікацыйную навуковую працу (дысертацыю) на суісканне вучонай ступені кандыдата навук.
Аспірантура ГрДУ імя Янкі Купалы – гэта:
· Падрыхтоўка навуковых кадраў вышэйшай кваліфікацыі з 1969 года
· Навучанне ў дзённай і завочнай формах, а таксама ў форме суіскальніцтва
· Навучанне за кошт сродкаў рэспубліканскага бюджэту і на платнай аснове
· Тэрмін навучання - не больш за 3 гады ў дзённай форме, не больш за 4 гады ў завочнай форме, не больш за 5 гадоў у форме суіскальніцтва
· Падрыхтоўка спецыялістаў па 40 спецыяльнасцях
· Штогадовы прыём каля 40 аспірантаў
· Навучанне каля 200 чалавек штогод
· Забеспячэнне іншагародніх аспірантаў інтэрнатам
· Атрыманне стыпендыі аспірантамі дзённай бюджэтнай формы навучання
· Атрыманне стыпендыі Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь лепшымі аспірантамі ГрДУ імя Янкі Купалы
· Навучанне ў вядучых навукоўцаў ГрДУ ім. Я. Купалы і іншых ВНУ і арганізацый Рэспублікі Беларусь
· Магчымасць працы ў якасці выкладчыка ВНУ
· Набыццё навыкаў арганізацыі і правядзення навуковых даследаванняў
· Публікацыя навуковых даследаванняў у рэспубліканскіх і замежных навуковых выданнях
· Удзел у міжнародных канферэнцыях і семінарах
· Магчымасць самастойна рэалізоўваць навуковыя праекты праз сістэму грантаў
· Атрыманне навуковай кваліфікацыі “Даследчык”
· Магчымасць атрымання вучонай ступені кандыдата навук
· Працаўладкаванне ў навуковых і вышэйшых навучальных установах Рэспублікі Беларусь
Дакументы для бягучай атэстацыі
Графік бягучай атэстацыі
Графік пасяджэнняў дзяржаўных атэстацыйных камісій у 2022 годзе
Дакументы да размеркавання
Дакументы для дзяржаўнай выніковай атэстацыі
Праграмы кандыдацкіх экзаменаў
Праграмы дадатковых кандыдацкіх экзаменаў
Расклад кандыдацкіх экзаменаў
Аб'явы
Форма індывідуальнага плана работы
№ п/п | Дата абароны | | Тэма дысертацыі | Арганізацыя, у якой выконвалася дысертацыя | Навуковы кіраўнік
|
1995 год12.00.09 – крымінальны працэс, крыміналістыка і судовая экспертыза 1 | 10.10.1995 | Лявонец Віктар Іосіфавіч | Крыміналістычная метадалогія пераадолення лацентных памылак | ГрДУ імя Я. Купалы | Зорын Г.А., доктар юрыдычных навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы |
2 | 10.10.1995 | Шабанаў Вячаслаў Барысавіч | Асаблівасці расследавання насільных злачынстваў у ВПУ | ГрДУ імя Я. Купалы | Зорын Г.А., доктар юрыдычных навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы |
1996 год12.00.09 – крымінальны працэс; крыміналістыка; тэорыя аператыўна-пошукавай дзейнасці 3 | 28.05.1996 | Соркін Уладзімір Сямёнавіч | Праблемы фарміравання стратэгіі і тактыкі абароны па крымінальных справах | ГрДУ імя Я. Купалы | Зорын Г.А., доктар юрыдычных навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы |
4 | 28.05.1996 | Хлус Аляксандр Міхайлавіч | Арганізацыйна-тактычныя праблемы расследавання вымагання | БДУ | Дулаў А.В., доктар юрыдычных навук, прафесар, БДУ |
1997 год12.00.01 – теория права и государства; история права и государства; история политических и правовых учений 5 | 28.06.1997 | Чабуранава Святлана Ягораўна | Прававыя праблемы дэмаграфічнай палітыкі ў Рэспубліцы Беларусь | ГрДУ імя Я. Купалы | Сильченко Н.В., доктор юридических наук, профессор, ГрГУ им. Я. Купалы |
12.00.09 – крымінальны працэс; крыміналістыка; тэорыя аператыўна-пошукавай дзейнасці
6 | 28.06.1997 | Танкевіч Алег Вячаслававіч | Крыміналістычная характарыстыка і стратэгія раскрыцця транснацыянальных злачынстваў | ГрДУ імя Я. Купалы | Зорын Г.А., доктар юрыдычных навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы |
7 | 28.06.1997 | Ян Цзун Хуэй | Крыміналістычная характарыстыка і стратэгія раскрыцця злачынных інсцэніровак | ГрДУ імя Я. Купалы | Зорын Г.А., доктар юрыдычных навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы |
1999 год12.00.01 – тэорыя права і дзяржавы; гісторыя права і дзяржавы; гісторыя палітычных і прававых вучэнняў 8 | 27.04.1999 | Вялента Леанід Иванавіч | Межы дзейнасці дзяржавы (тэарэтычна-прававы аналіз знешніх форм абмежавання) | ГрДУ імя Я. Купалы | Сільчанка М.У., доктар юрыдычных навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы |
9 | 27.04.1999 | Ляванаў Сяргей Юр'евіч | Планаванне развіцця заканадаўства | ГрДУ імя Я. Купалы | Паленіна С.В., доктар юрыдычных навук, прафесар, Інстытут дзяржавы і права РАН, г.Масква; Сільчанка М.У., доктар юрыдычных навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы |
12.00.09 – крымінальны працэс; крыміналістыка; тэорыя аператыўна-пошукавай дзейнасці 10 | 14.06.1999 | Жук Марыя Генрыхаўна | Крыміналістычныя аспекты барацьбы з легалізацыяй (адмываннем) грашовых сродкаў (або іншай маёмасці), набытых незаконным шляхам | ГрДУ імя Я. Купалы | Зорын Г.А., доктар юрыдычных навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы |
11 | 14.06.1999 | Зорын Раман Георгіевіч | Выкарыстанне спецыяльных крыміналістычных ведаў пры ажыццяўленні абароны па крымінальных справах аб дарожна-транспартных здарэннях | ГрДУ імя Я. Купалы | Дулаў А.В., доктар юрыдычных навук, прафесар, БДУ |
12 | 14.06.1999 | Маісеева Ірына Анатольеўна | Крыміналістычны аналіз і метады раскрыцця злачынстваў ў банкаўскай галіне | ГрДУ імя Я. Купалы | Зорын Г.А., доктар юрыдычных навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы |
12.00.01 – тэорыя права і дзяржавы; гісторыя права і дзяржавы; гісторыя палітычных і прававых вучэнняў 13 | 30.11.1999 | Пугачоў Аляксандр Мікалаевіч | Канстытуцыйны Суд Рэспублікі Беларусь (тэарэтычна-прававыя праблемы арганізацыі і функцыянавання) | ГрДУ імя Я. Купалы | Сільчанка М.У., доктар юрыдычных навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы |
12.00.09 – крымінальны працэс; крыміналістыка; тэорыя аператыўна-пошукавай дзейнасці 14 | 30.11.1999 | Гучок Аляксандр Яўгеньевіч | Выкарыстанне метада крыміналістычнага матрыцыравання пры расследаванні злачынстваў | БДУ | Дулаў А.В., доктар юрыдычных навук, прафесар, БДУ |
2000 год12.00.09 – крымінальны працэс; крыміналістыка; тэорыя аператыўна-пошукавай дзейнасці 15 | 29.04.2000 | Тарасава Алена Канстанцінаўна | Арганізацыййна-тактычныя асабдівасці вытворчасці дадатковага расследавання крымінальных спраў | БДУ | Лапін А.В., кандыдат юрыдычных навук, дацэнт, БДУ |
12.00.01 – тэорыя і гісторыя права і дзяржавы; гісторыя прававых вучэнняў 16 | 27.10.2000 | АліеўТугай Закір аглы | Фарміраванне прававой сістэмы Азербайджанскай Рэспублікі | Інстытут філасофіі і права Акадэміі навук Азербайджанскай Рэспублікі, г.Баку | Мелікава М.Ф., доктар юрыдычных навук, прафесар, Бакінскі дзяржаўны ўніверсітэт |
17 | 27.10.2000 | Самедаў Мехман Наўрузалі Аглы | Імплементацыя міжнародна-прававых норм у межах юрысдыкцыі дзяржавы | Бакінскі дзяржаўны ўніверсітэт, г. Баку | Мелікава М.Ф., доктар юрыдычных навук, прафесар, Бакінскі дзяржаўны ўніверсітэт |
2001 год12.00.01 – тэорыя і гісторыя права і дзяржавы; гісторыя прававых вучэнняў 18 | 02.03.2001 | Жаўнеровіч Сяргей Аляксандравіч | Тэарэтычныя асновы заканадаўчага працэса ў Рэспубліцы Беларусь | ГрДУ імя Я. Купалы | Сільчанка М.У., доктар юрыдычных навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы |
19 | 02.03.2001 | Коўкель Наталля Францаўна | Асноўныя лагічныя асаблівасці зместу закона і форм яго выражэння | ГрДУ імя Я. Купалы | Сільчанка М.У., доктар юрыдычных навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы |
20 | 21.12.2001 | Сокал Георгій Герасімавіч | Тэарэтычныя асновы прававога рэгулявання інавацыйнай дзейнасці ў галіне адукацыі | ГрДУ імя Я. Купалы | Сільчанка М.У., доктар юрыдычных навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы |
2002 год12.00.01 – тэорыя і гісторыя права і дзяржавы; гісторыя прававых вучэнняў 21 | 28.06.2002 | Белавусаў Аляксандр Леанідавіч | Сацыяльная функцыя нямецкай дзяржавы | ГрДУ імя Я. Купалы | Сільчанка М.У., доктар юрыдычных навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы |
19 | 28.06.2002 | Сноп Сяргей Мікалаевіч | Асаблівасці арганізацыі і дзейнасці савецкай судовай улады на тэрыторыі Заходняй Беларус (1939–1956 гг.) | ГрДУ імя Я. Купалы | Сільчанка М.У., доктар юрыдычных навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы |
23 | 24.12.2002 | Місарэвіч Наталія Валянцінаўна | Магдэбургскае права на Беларусі | ГрДУ імя Я. Купалы | Басюк І.А., кандыдат гістарычных навук, дацэнт, ГрДУ імя Я. Купалы |
2003 год12.00.01 – тэорыя і гісторыя права і дзяржавы; гісторыя прававых вучэнняў 24 | 26.06.2003 | Пячынская Алена Валянцінаўна | Стымуляванне правамерных паводзніў моладзі | Беларускі інстытут правазнаўства | Сільчанка М.У., доктар юрыдычных навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы |
25 | 26.06.2003 | Станкевіч Аксана Генрыхаўна | Межы прававога рэгулявання эканамічных адносінаў пра пераходзе да рыначнай эканомікі | ГрДУ імя Я. Купалы | Сільчанка М.У., доктар юрыдычных навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы |
№ п/п | Дата абароны | Прозвішча, імя, імя па бацьку
| Тэма дысертацыі | Арганізацыя, у якой выконвалася дысертацыя | Навуковы кіраўнік | 1996 год Фізіка-матэматычныя навукі 01.01.02 - дыферэнцыйныя ўраўненні 1 | 06.12.1996 | Іванова Жанна Віктараўна | Даследаванне рашэнняў сістэм дыферэнцыйных ураўненняў другога парадку пры наличии частного алгебраического интеграла | БДПУ імя М. Танка | А.І. Яблонскі, доктар фіз.-мат. навук, прафесар | 1997 год Фізіка-матэматычныя навукі 01.01.02 - дыферэнцыйныя ўраўненні 2 | 21.02.1997 | Мельнікава Іна Мікалаеўна | Характарыстыка рухомых асобых кропак рашэнняў сістэмы трох дыферэнцыйных ураўненняў першага парадку | БДПУ імя М. Танка | С.Г. Кандраценя, доктар фіз.-мат. навук, прафесар | 1998 год Фізіка-матэматычныя навукі 01.01.02 - дыферэнцыйныя ўраўненні
3 | 09.10.1998 | Чжоу Чжыньсінь | Уласцівасці рашэнняў нелмнейных дыферэнцыйных сістэм | ГДУ імя Ф. Скарыны | В.І. Міраненка, кандыдат фіз.-мат. навук, прафесар ГДУ імя Ф. Скарыны | 1999 год Фізіка-матэматычныя навукі 01.01.02 - дыферэнцыйныя ўраўненні
4 | 05.02.1999 | Сцяпанава Таццяна Сяргееўна | Аналітычныя ўласцівасці рашэнняў сістэм другога парадку | БДУ | В.І. Громак, доктар фіз.-мат. навук, прафесар БДУ | 5 | 17.09.1999 | Рудзікава Лада Уладзіміраўна | Кіруемасць, паўната, аптымізацыя па пачатковых дадзеных некаторых дынамічных сістэм | ГрДУ імя Я. Купалы | С.А. Мінюк, доктар фіз.-мат. навук, прафесар ГрДУ імя Я. Купалы | 6 | 17.09.1999 | Сабалеўскі Станіслаў Леанідавіч | Неадзінасць рашэнняў задачы Кошы для дыферэнцыйных сістэм | ГрДУ імя Я. Купалы | І.П. Мартынаў, доктар фіз.-мат. навук, прафесар ГрДУ імя Я. Купалы; Е.А. Барабанаў, кандыдат фіз.-мат. навук, снс Інстытут матэматыкі НАН Беларусі | 2000 год Фізіка-матэматычныя навукі 01.01.02 - дыферэнцыйныя ўраўненні
7 | 14.01.2000 | Цітоў Уладзімір Леанідавіч | Канструктыўны аналіз перыядычных рашэнняў паўлінейных сістэм дыферэнцыйных ураўненняў | Інстытут прыкладной оптыкі НАН Беларусі, г. Магилёў | B.Н. Лапцінскі, доктар фіз.-мат. навук, прафесар Інстытут прыкладной оптыкі НАН Беларусі (г. Магілёў) | 8 | 15.09.2000 | Грынь Аляксандр Аляксандравіч | Развіццё метаду дапаможных функцый Дюлака для якаснага даследавання палінаміяльных аўтаномных сістэм на плоскасці | ГрДУ імя Я. Купалы | Л.А. Чаркас, доктар фіз.-мат. навук, прафесар БДУІіР | 9 | 17.11.2000 | Буслюк Дзмітрый Віктаравіч | Інтэгралы і апошнія множнікі дыферэнцыйных сістэм ураўненняў у дзелях вытворных | ГрДУ імя Я. Купалы | В.Н. Горбузаў, кандыдат фіз.-мат. навук, прафесар ГрДУ імя Я. Купалы | 10 | 22.12.2000 | Козак Дарота | Даследаванне ўстойлівасці стацыянарных рашэнняў гамільтанавых ураўненняў абмежаванай праблемы сямі цел | ГрДУ імя Я. Купалы | Е.А. Грабенікаў, доктар фіз.-мат. навук, прафесар Акадэмія Падляская (Польшча) | 11 | 22.12.2000 | Якубяк Міраслаў Рышард | Якасныя даследаванні абмежаванай праблемы шасці цел на аснове тэорыі Калмагорава - Арнольда - Мозера | ГрДУ імя Я. Купалы | Е.А. Грабенікаў, доктар фіз.-мат. навук, прафесар Акадэмія Падляская (Польшча) | 2001 год Фізіка-матэматычныя навукі 01.01.02 - дыферэнцыйныя ўраўненні
12 | 02.02.2001 | Пяцэвіч Віктар Міхайлавіч | Сістэмы дыферэнцыйных ураўненняў з ірацыянальнымі правымі часткамі без рухомых крытычных кропак | ГрДУ імя Я. Купалы | І.П. Мартынаў, доктар фіз.-мат. навук, прафесар ГрДУ імя Я. Купалы | 13 | 06.04.2001 | Верасовіч Пётр Паўлавіч | Палінаміяльныя неаўтаномныя сістэмы малых размернасцей | ГДУ імя Ф. Скарыны | А.І. Яблонскі, доктар фіз.-мат. навук, прафесар; В.І. Міраненка, кандыдат фіз.-мат. навук, прафесар ГДУ імя Ф. Скарыны | 14 | 28.09.2001 | Дзятчэня Людміла Віктараўна | Лакальныя фазавыя партрэты двухмерных аналітычных сістэм з нулявымі лінейнымі і ненулявымі квадратычнымі часткамі | ГрДУ імя Я. Купалы | А.П. Садоўскі, доктар фіз.-мат. навук, дацэнт ГрДУ імя Я. Купалы | 2002 год Фізіка-матэматычныя навукі 01.01.02 - дыферэнцыйныя ўраўненні
15 | 24.09.2002 | Літвінава Таццяна Анатольеўна | Аналіз асаблівасцей рашэнняў нелінейных дыферэнцыйных ураўненняў | ГрДУ імя Я. Купалы | І.П. Мартынаў, доктар фіз.-мат. навук, прафесар ГрДУ імя Я. Купалы | 16 | 24.09.2002 | Мусафіраў Эдуард Уладзіміравіч | Сістэмы з зададзенай структурай адлюстравання за перыяд | ГДУ імя Ф. Скарыны | В.І. Міраненка, кандыдат фіз.-мат. навук, прафесар ГДУ імя Ф. Скарыны | 2003 год Фізіка-матэматычныя навукі 01.01.02 - дыферэнцыйныя ўраўненні
17 | 24.06.2003 | Ле Ван Лінь | Разнастайнасць цэнтра кубічных сістэм дыферэнцыйных ураўненняў | БДУ | А.П. Садоўскі, доктар фіз.-мат. навук, дацэнт ГрДУ імя Я. Купалы | 18 | 24.06.2003 | Даніловіч Людміла Аляксандраўна | Аналітычныя прадстаўленні перыядычных рашэнняў матрычных дыферэнцыйных ураўненняў тыпу Ляпунова | Інстытут прыкладной оптыкі НАН Беларуст, г. Магілёў | B.Н. Лапцінскі, доктар фіз.-мат. навук, прафесар Інстытут прыкладной оптыкі НАН Беларусі (г. Магілёў) | 19 | 24.06.2003 | Лівінская Вікторыя Аляксандраўна | Канструктаўны аналіз перыядычных рашэнняў матрычных дыферэнцыйных ураўненняў другога парадку тыпу Ляпунова | Інстытут прыкладной оптыкі НАН Беларусі, г. Магілёў | B.Н. Лапцінскі, доктар фіз.-мат. навук, прафесар Інстытут прыкладнай оптыкі НАН Беларусі (г. Магілёў) | 20 | 24.09.2003 | Ганчарова Марына Мікалаеўна | Достатковыя ўмовы аптымальнасці ў задачы хуткадзеяння з фазавымі абмежаваннямі | ГрДУ імя Я. Купалы | В.І. Благодацкіх, доктар фіз.-мат. навук, прафесар; С.А. Мінюк, доктар фіз.-мат. навук, прафесар ГрДУ імя Я. Купалы | 2005 год Фізіка-матэматычныя навукі 01.01.02 - дыферэнцыйныя ўраўненні
21 | 30.09.2005 | Наумовіч Алена Анатольеўна | Аптымальная фільтрацыя лінейных стахастычных сістэм функцыянальна-дыферэнцыйных ураўненняў і іх дыскрэтных аналагаў | ГрДУ імя Я. Купалы | С.А.Мінюк, доктар фіз.-мат. навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы | 22 | 01.12.2005 | Паўлючык Павел Баляслававіч | Інтегральная разнастайнасць алгебраічна ўкладзеных дыферэнцыйных сістэм | ГрДУ імя Я. Купалы | В.Н.Горбузаў, кандыдат фіз.-мат. навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы | 23 | 02.12.2005 | Макавецкі Ілля Іванавіч | Канструктыўны аналіз двухкропкавай краевай задачы для нелінейнага матрычнага дыферэнцыйнага ўраўнення Ляпунова | ДНУ "ІТМ НАН Беларусі" | В.Н.Лапцінскі, доктар фіз.-мат. навук, прафесар, ДНУ "ІТМ НАН Беларусі" | 24 | 02.12.2005 | Хартоўскі Вадзім Яўгеньевіч | Некаторыя канструктыўныя падыходы да даследавання задач упраўлення сістэмамі з многімі спазненнямі | ГрДУ імя Я. Купалы | А.В.Мяцельскі, доктар фіз.-мат. навук, дацэнт, БНТУ | 25 | 28.12.2005 | Праневіч Андрэй Францавіч | R-дыференцыруемыя інтэгралы сістэм у поўных дыферэнцыялах | ГрДУ імя Я. Купалы | В.Н.Горбузаў, кандыдат фіз.-мат. навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы | 2006 год Фізіка-матэматычныя навукі 01.01.02 - дыферэнцыйныя ўраўненні
26 | 12.01.2006 | Жэшутка Зузанна | Устойлівасць і мойная ўстойлівасць лінейных сістэм Гамільтана і сімплектычных дзеянняў | Брэсцкі дзяржаўны ўніверсітэт імя А.С.Пушкіна | В.А.Главан, доктар фіз.-мат. навук, прафесар, Акадэмія Падляска ў Седльцах | 27 | 12.01.2006 | Сілушык Агнешка | Праблема ўстойлівасці паводле Ляпунова стацыянарных рашэнняў некаторых гамільтанавых сістэм касмічнай дынамікі | Брэсцкі дзяржаўны ўніверсітэт імя А.С.Пушкіна | Е.А.Грабенікаў, доктар фіз.-мат. нааук, прафесар, Вылічальны Цэнтр РАН імя А.А.Дарадніцына | 28 | 13.01.2006 | Кулеш Алена Яўгеньеўна | Да тэорыі нелінейных ураўненняў у дзельных вытворных з рухомымі палярнымі асаблівасцямі | ГрДУ імя Я. Купалы | І.П. Мартынов, доктар фіз.-мат. навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы | 29 | 13.01.2006 | Можджар Гражына Тадэвушаўна | Першыя інтэгралы аднаго класа дыферэнцыйных ураўненняў вышэйшых парадкыў з рацыянальнай правай часткай | ГрДУ імя Я. Купалы | І.П. Мартынов, доктар фіз.-мат. навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы | 30 | 09.06.2006 | Голубева Ларыса Леанідаўна | Аналітычныя ўласцівасці пераўтварэнняў нелінейных дыферэнцыйных ураўненняў Р-тыпу | БДУ | В.І.Громак, доктар фіз.-мат. навук, прафесар, БДУ | 31 | 08.09.2006 | Карсанція Вольга Барысаўна | Моцна ізахронныя ваганні плоскіх дынамічных сістэм | БДУ | В.В.Амелькін, доктар фіз.-мат. навук, прафесар, БДУ | 2007 год Фізіка-матэматычныя навукі 01.01.01 - матэматычны аналіз 32 | 23.11.2007 | Дубровіна Вольга Віктараўна | Інтэгральныя аператары па канчатковаму прамежку, вейвлет-пераўтварэнні і іх дадаткі | БДУ | С.В.Рагозін, кандыдат фіз.-мат. навук, дацэнт БДУ | 2008 год Фізіка-матэматычныя навукі 01.01.01 - матэматычны аналіз
33 | 27.06.2008 | Раманава Марына Аляксандраўна | Абагульненыя аналітычныя функцыі на просторах паўхарактараў | ГДУ імя Ф. Скарыны | А.Р.Міроцін, доктар фіз.-мат. навук, дацэнт, ГДУ імя Ф. Скарыны | 34 | 19.12.2008 | Дзейцава Ганна Генадзьеўна | Фінітныя базісныя вейвлеты і апраксімацыя аператараў дыферэнцыравання | ГрДУ імя Я. Купалы | Ю.М.Вувунікян, кандыдат фіз.-мат. навук, дацэнт, ГрДУ імя Я. Купалы | 35 | 19.12.2008 | Місюк Віктар Раманавіч | Рацыянальная апраксімацыя функцый адносна плоскай меры | ГрДУ імя Я. Купалы | А.А.Пякарскі, доктар фіз.-мат. навук, прафесар, БДТУ | 2009 год Фізіка-матэматычныя навукі 01.01.01 - матэматычны аналіз
36 | 15.05.2009 | Князюк Наталля Уладзіміраўна | Мадыфікаваныя дробныя інтэгралы і вытворныя, інтэгральныя пераўтварэнні з абагульненай функцыяй Мітаг-Лефлера і іх дадаткі | БДУ | А.А.Кілбас, доктар фіз.-мат. навук, прафесар, БДУ | 2010 год Фізіка-матэматычныя навукі 01.01.01 - матэматычны аналіз
37 | 28.05.2010 | Скаромнік Аксана Валер'еўна | «Інтэгральныя пераўтварэнні з функцыямі Гауса і Лежандра ў ядрах і інтэгральныя ўраўненні першага роду» | БДУ | А.А.Кілбас, доктар фіз.-мат. навук, прафесар, БДУ | 01.01.02 - дыферэнцыйныя ўраўненні 38 | 25.06.2010 | Сідарэнка Іван Мікалаевіч | «Найбольшыя цыклы «нармальнага памеру» сістэм Льенара, квадратычных і кубічных сістэм» | БДУ | Л.А.Чаркас, доктар фіз.-мат. навук, прафесар, БДУІР | 01.01.02 – дыферэнцыйныя ўраўненні, дынамічныя сістэмы і аптымальнае ўпраўленне 39 | 03.12.2010 | Ходас Святлана Пятроўна | Сінгулярныя гіпербалічныя дыферэнцыйна-аператарныя ўраўненні з пераменнымі галінамі вызначэння гладкіх і разрыўных аператараў | БДУ | Ф.Е.Ломаўцаў, доктар фіз.-мат. навук, дацэнт, БДУ | 2011 год Фізіка-матэматычныя навукі 01.01.01 – рэчавы, комплексны і функцыянальны аналіз 40 | 28.01.2011 | Мардвілка Таццяна Сяргееўна | Экстрымальныя няроўнасці для квазінорм рацыянальных функцый і іх дадаткі | БДПУ імя М.Танка | А.А.Пекарскі, доктар фіз.-мат. навук, прафесар, БДУ | 41 | 20.05.2011 | Мікуліч Яўгеній Генадзьевіч | Дакладныя канстанты раўнамерных прыбліжэнняў некаторых элементарных функцый і функцый Сцілцьеса рацыянальнымі аператарамі | ГрДУ імя Я. Купалы | Я.А.Роўба, доктар фіз.-мат. навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы | 01.01.02 – дыферэнцыйныя ўраўненні, дынамічныя сістэмы і аптымальнае ўпраўленне 42 | 23.09.2011 | Васілеўскі Канстанцін Віктаравіч | Гранічныя задачы для дыферэнцыйна-аператарных ураўненняў першага і трэцяга парадкаў з пераменнымі галінамі вызначэння гладкіх і кускова-гладкіх аператараў | БДУ | Ф.Е.Ломаўцаў, доктар фіз.-мат. навук, прафесар, БДУ | 01.01.01 – рэчавы, комплексны і функцыянальны аналіз 43 | 23.09.2011 | Лабыч Юлія Аляксандраўна | Апраксімацыйныя ўласцівасці рацыянальных аператараў Падэ | ГДУ імя Ф.Скарыны | А.П.Старавойтаў, доктар фіз.-мат. навук, ГДУ імя Ф.Скарыны | 2012 год 01.01.02 – дыферэнцыйныя ўраўненні, дынамічныя сістэмы і аптымальнае ўпраўленне 44 | 27.01.2012 | Андрэева Таццяна Казіміраўна | Аналітычныя ўласцівасці рашэнняў нелінейных дыферэнцыйных ураўненняў трэцяга парадку | ГрДУ імя Я. Купалы | І.П.Мартынаў, доктар фіз.-мат. навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы | 45 | 06.04.2012 | Рогалеў Дзмітрый Уладзіміравіч | Канструктыўны аналіз перыядычнай краявой задачы для сістэмы матрычных дыферэнцыйных ураўненняў тыпу Рыккаці | Інстытут тэхналогіі металаў НАН Беларусі (г. Магілёў) | В.Н. Лапцінскі, доктар фіз.-мат. навук, прафесар, Інстытут тэхналогіі металаў НАН Беларусі (г. Магілёў) | 2013 год 01.01.02 – дыферэнцыйныя ўраўненні, дынамічныя сістэмы і аптымальнае ўпраўленне
46 | 25.01.2013 | Варэнікава Алена Уладзіміраўна | Дыферэнцыйныя сістэмы, эквівалентныя ў сэнсе супадзення адлюстроўваючых функцый | ГДУ імя Ф. Скарыны | В.І. Міраненка, кандыдат фіз.-мат. навук, прафесар ГДУ імя Ф. Скарыны | 47 | 24.06.2013 | Ляхаў Дзмітрый Аляксандравіч | Слабыя рашэнні гіпербалічных дыферэнцыйна-аператарных ураўненняў з пераменнымі галінамі вызначэння | БДУ | Ф.Е. Ломаўцаў, доктар фіз.-мат. навук, прафесар БДУ | 48 | 18.10.2013 | Ванькова Таццяна Мікалаеўна | Аналітычныя якасці рашэнняў некаторых класаў дыферэнцыйных ураўненняў трэцяга і вышэйшых парадкаў | ГрДУ імя Я. Купалы | І.П.Мартынаў, доктар фіз.-мат. навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы | 01.01.01 – рэчавы, комплексны і функцынальны аналіз 49 | 18.10.2013 | Кір'яцкіс Дзмітрыюс | Сістэмы Чэбышава ў комплекснай галіне і іх выкарстанне | ГрДУ імя Я. Купалы | Ю.М.Вувунікян, кандыдат фіз.-мат. навук, дацэнт, ГрДУ імя Я. Купалы | 01.01.02 – дыферэнцыйныя ўраўненні, дынамічныя сістэмы і аптымальнае ўпраўленне 50 | 22.11.2013 | Малышава Вольга Мікалаеўна | Ацэнка ліку і лакалізацыя апошніх цыклаў параметрычных сістэм Льенара і сістэм з квадратычнымі нелінейнасцямі | БДУ; БДУІР | , доктар фіз.-мат. навук, прафесар; А.П. Садоўскі, доктар фіз.-мат. навук, прафесар БДУ | 2014 год 01.01.01 – рэчавы, комплексны і функцыянальны аналіз 51 | 24.10.2014 | Шпак Дар'я Сяргееўна | Імпульсныя характарыстыкі палінаміяльных эвалюцыйных аператараў | ГрДУ імя Я. Купалы | Ю.М. Вувунікян, доктар фіз.-мат. навук, прафесар ГрДУ імя Я. Купалы | 01.01.02 – дыферэнцыйныя ўраўненні, дынамічныя сістэмы і аптымальнае ўпраўленне 52 | 19.12.2014 | Васілевіч Міхаіл Мікалаевіч | Лінейныя ўраўненні Пфаффа тыпу Фукса з зададзенай групай манадроміі | БДУ | В.В. Амелькін, доктор физ.-мат. навук, прафесар БДУ | 53 | 19.12.2014 | Грыцук Яўгеній Васільевіч | Аналітычныя ўласцівасці рашэнняў нелінейных дыферэнцыйных сістэм з уласцівасцю Пенлеве | БДУ | В.І. Громак, доктар фіз.-мат. навук, заг. кафедры БДУ | |
№ п/п | Дата абароны | Прозвішча, імя, імя па бацьку
| Тэма дысертацыі | Арганізацыя, у якой выпконвалася дысертацыя | Навуковы кіраўнік | 1999 год 24.00.02 - гістарычная культуралогія Культуралогія 1 | 26.01.1999 | Данскіх Сяргей Уладзіміравіч | Праблемы культуры ў філасофіі В.В.Разанава | ГрДУ імя Я. Купалы | Разенфельд У.Д.,доктар філасофскіх навук, прафесар ГрДУ імя Я. Купалы | 2 | 15.11.1999 | Сабалеўская Вольга Аляксандраўна | Яўрэi Беларусi ў канцы XVIII - першай палове XIX стагоддзя: лад жыцця i культура | ГрДУ імя Я. Купалы | Крэнь І.П., кандыдат гістарычных навук, прафесар ГрДУ імя Я. Купалы | 2000 год 24.00.02 - гістарычная культуралогія Культуралогія 3 | 11.05.2000 | Валковіч Наталля Аляксандраўна | Праблемы культуры ў філасофіі А.С.Хамякова | ГрДУ імя Я. Купалы | Разенфельд У.Д.,доктар філасофскіх навук, прафесар ГрДУ імя Я. Купалы | 4 | 11.05.2000 | Чучвага Ганна Анатольеўна | Культуралагічныя ідэі часопіса "Мир искусства" | ГрДУ імя Я. Купалы | Разенфельд У.Д.,доктар філасофскіх навук, прафесар ГрДУ імя Я. Купалы | 5 | 21.12.2000 | Трэццяк Іван Іванавіч | Культурна-асветнiцкая дзейнасць беларускiх каталiцкiх святароў (пачатак ХХ ст. - 1939 г.) | ГрДУ імя Я. Купалы | Пяткевіч А.М., кандыдат філалагічных навук, прафесар ГрДУ імя Я. Купалы | 2002 год 24.00.01 - тэорыя і гісторыя культуры філасофскія навукі 6 | 20.06.2002 | Шэршаневіч Наталля Сяргееўна | Праблемы культуры ў філасофіі П.А.Фларэнскага | ГрДУ імя Я. Купалы | Разенфельд У.Д.,доктар філасофскіх навук, прафесар ГрДУ імя Я. Купалы | 7 | 21.11.2002 | Семярнік Сняжана Здзіславаўна | Экзістэнцыйныя станы асобы ў сацыякультурным кантэксце пераходнага грамадства | ГрДУ імя Я. Купалы | Кірвель Ч.С., доктар філасофскіх навук, прафесар ГрДУ імя Я. Купалы | 2003 год 24.00.01 - тэорыя і гісторыя культуры гістарычныя навукі 8 | 25.04.2003 | Мазько Эдуард Аляксандравіч | Уплыў Беларускай Хрысцiянскай Дэмакратыi на фармаванне культурнай сiтуацыi ў Заходняй Беларусi ў 20-30 гады ХХ стагоддзя | ГрДУ імя Я. Купалы | Пяткевіч А.М., кандыдат філалагічных навук, прафесар ГрДУ імя Я. Купалы | філасофскія навукі 9 | 07.10.2003 | Бараноўская Таццяна Рыгораўна | Музыка ў светапоглядзе А.Ф.Лосева: культуралагічны аналіз | ГрДУ імя Я. Купалы | Шчалбаніна Г.Н., кандыдат філасофскіх навук, дацэнт ГрДУ імя Я. Купалы | 10 | 07.10.2003 | Бусько Іна Уладзіміраўна | Роля і месца структур ментальнасці ў дынаміцы сацыякультурных працэсаў | ГрДУ імя Я. Купалы | Кірвель Ч.С., доктар філасофскіх навук, прафесар ГрДУ імя Я. Купалы | 2004 год 24.00.01 - тэорыя і гісторыя культуры філасофскія навукі 11 | 01.10.2004 | Мажэйка Людміла Міхайлаўна | Новая рэлігійная свядомасць у сацыякультурным кантэксце трансфарміруючагася грамадства | ГрДУ імя Я. Купалы | Бяспамятных М.Н., кандыдат філасофскіх навук, дацэнт ГрДУ імя Я. Купалы | 2005 год 24.00.01 - тэорыя і гісторыя культуры гістарычныя навукі 12 | 08.12.2005 | Швайко Валянціна Рыгораўна | Дзейнасць рускіх арганізацый у Польшчы па захаванні рускай культуры ў 1921 - 1939 гг. | ГрДУ імя Я. Купалы | Чарапіца В.М., кандыдат гістарычных навук, прафесар ГрДУ імя Я. Купалы | 2006 год 24.00.01 - тэорыя і гісторыя культуры філасофскія навукі 13 | 25.01.2006 | Янчалоўская Святлана Міхайлаўна | Праблема сімвола ў філасофіі культуры А.Ф.Лосева | ГрДУ імя Я. Купалы | Разенфельд У.Д.,доктар філасофскіх навук, прафесар ГрДУ імя Я. Купалы, памёр 13.02.2004 | 14 | 24.02.2006 | Іванчына Вольга Мікалаеўна | Семантыка мастацкага вобраза белорускага іконапісу: філасофска-культуралагічны аналіз | БДУ | Н.А.Максімава, кандыдат філасофскіх навук, дацэнт, БДУ | 15 | 28.11.2006 | Патоцкі Аляксей Аляксандравіч | Разуменне як феномен мастацкай камунікацыі | ДУА "Рэспубліканскі інстытут вышэйшай школы" | Яскевіч Я.С., доктар філасофскіх навук, прафесар, інстытут сацыяльна- гуманітарнай адукацыі БДЭУ, дырэктар | 2007 год 24.00.01 - тэорыя і гісторыя культуры філасофскія навукі 16 | 27.03.2007 | Фінслер Вольга Васільеўна | Філасофска-антрапалагічныя асновы інтанацыйнага вучэння Б.В.Асафьева | ГрДУ імя Я. Купалы | Шчалбаніна Г.Н., кандыдат філасофскіх навук, дацэнт, ГрДУ імя Я. Купалы | 2008 год 24.00.01 - тэорыя і гісторыя культуры філасофскія навукі 17 | 21.10.2008 | Петрушак Валянцін Львовіч | Хвалеабразнасць у сацыякультурным развіцці грамадства | ГрДУ імя Я. Купалы | Бародзіч А.А., кандыдат філасофскіх навук, дацэнт, ГрДУ імя Я. Купалы | 18 | 23.12.2008 | Лойка (Жаўнеркевіч) Наталля Мікалаеўна | Праблема полу ў праваславнай антрапалогіі: філасофска- культуралагічны аналіз | БДУ | Налівайка И.М., кандыдат філасофскіх навук, дацэнт, БДУ | 2009 год 24.00.01 - тэорыя і гістория культуры філасофскія навукі 19 | 27.01.2009 | Фінслер Вольга Васільеўна | Філасофска-антрапалагічныя асновы інтанацыйнага вучэння Б.В.Асафьева | ГрДУ імя Я. Купалы | Шчалбаніна Г.Н., кандыдат філасофскіх навук, дацэнт, ГрДУ імя Я. Купалы | 20 | 17.02.2009 | Міцкевіч Іна Андрэеўна | Рэклама як сацыякультурны феномен: спецыфіка канструявання значэнняў у рэкламных тэкстах | РІВШ | Беркаў В.Ф., доктар філасофскіх навук, прафесар, АК пры Прэзідэнце Рэспублікі Беларусь | 07.00.09 - гісторыяграфія, крыніцазнаўства і метады гістарычнага даследавання гістарычныя навукі 21 | 27.01.2009 | Дземідовіч Анатолій Віктаравіч | Культура эпохі Адраджэння ў Вялікім княстве Літоўскім у расійскай і беларускай гісторыяграфіі другой паловы XIX - пачатку XX ст. | ГрДУ імя Я. Купалы | Нечухрын А.М., доктар гістарычных навук, прафесар, ГрДУ імя Я.Купалы | 22 | 14.04.2009 | Бідная Ганна Аляксандраўна | Генезіс гістарычнай навукі ў Вялікім княстве Літоўскім і фарміраванне гістарычнай свядомасці (XVI - пачатак XVII ст.) | ГрДУ імя Я. Купалы | Караў Д.ВУ, доктар гістарычных навук, прафесар, ГрДУ імя Я.Купалы | 2010 год 24.00.01 - тэорыя і гісторыя культуры філасофскія навукі 23 | 20.01.2010 | Махамад Башар Асад | Культурная апазіцыя "Захад-Усход" у рускай сацыяльна-філасофскай думкі першай паловы XX стагоддзя | ГрДУ імя Я. Купалы | Раманаў А.А., кандыдат філасофскіх навук, дацэнт, ГрДУ імя Я. Купалы | 07.00.09 - гісторыяграфія, крыніцазнаўства і метады гістарычнага даследавання 24 | 11.02.2010 | Курстак Юрый Іосіфавіч | Гісторыя славянства ў творчасці А.С. Будзіловіча (1846 - 1908 гг.) | ГрДУ імя Я. Купалы | Нечухрин А.М., доктар гістарычных навук, прафесар, ГрДУ імя Я.Купалы | 2011 год 07.00.09 - гісторыяграфія, крыніцазнаўства і метады гістарычнага даследавання гістарычныя навукі 25 | 22.12.2011 | Занеўскі Сяргей Віктаравіч | Уваходжанне шляхецкага саслоўя беларуска-украінскіх зямель у склад расійскага дваранства крыніцазнаўства і гісторыяграфія праблемы (другая палова XIX — пачатак ХX стст.) | ГрДУ імя Я. Купалы | Нечухрин А.М., доктар гістарычных навук, прафесар, ГрДУ імя Я. Купалы | 2011 год 24.00.01 - тэорыя і гісторыя культуры філасофскія навукі 26 | 22.12.2011 | Лавыш Таццяна Анатольеўна | Грамадскі ідэал як сацыякультурная каштоўнасць у духоўным вопыце рускага і беларускага народаў | ГрДУ імя Я. Купалы | Бародзіч А.А., кандыдат філасофскіх навук, дацэнт, ГрДУ імя Я. Купалы | 27 | 23.12.2011 | Сцепаненка Ірына Браніславаўна | Сацыялізацыя моладзі ў сацыякультурнай прасторы трансфармуючагася грамадства | ГрДУ імя Я. Купалы | Кірвель Ч.С., доктар філасофскіх навук, прафесар ГрДУ імя Я. Купалы | 2012 год 24.00.01 - тэорыя і гісторыя культуры філасофскія навукі 28 | 24.02.2012 | Асабіна Таццяна Юр'еўна | Утапічная свядомасць як фактар сацыякультурнай дынамікі | ГрДУ імя Я. Купалы | Кірвель Ч.С., доктар філасофскіх навук, прафесар ГрДУ імя Я. Купалы | 29 | 20.04.2012 | Габінская Ала Аляксандраўна | Глабалізацыя адукацыі і праблема фарміравання экалагічнай культуры | ГрДУ імя Я. Купалы | Бародзіч А.А., кандыдат філасофскіх навук, дацэнт, ГрДУ імя Я. Купалы | 2012 год 07.00.09 - гісторыяграфія, крыніцазнаўства і метады гістарычнага даследавання гістарычныя навукі 30 | 20.04.2012 | Паўлоўская Ганна Генрыхаўна | Гродзенскія кляштарныя хронікі як крыніца па гісторыі Гродна другой паловы XVII-XVIII ст. | Інстытут гісторыі НАН Беларусі | Галенчанкі Г.Я., доктар гістарычных навук, дацэнт, ІГ НАН Беларусі | 2013 год 24.00.01 - тэорыя і гісторыя культуры філасофскія навукі 31 | 26.04.2013 | Узгорак Марына Юр'еўна | Пашырэнне сферы праяўлення патрыятызму як культурнай каштоўнасці (на матэрыяле сучаснай беларускай культуры) | ГрДУ імя Я. Купалы | Бародзіч А.А., кандиыат філасофскіх навук, дацэнт, ГрДУ імя Я. Купалы | |
№ п/п | Дата абароны | Прозвішча, імя, імя па бацьку
| Тэма дысертацыі | Арганізацыя, у якой выконвалася дысертацыя | Навуковы кіраўнік |
10.02.20 - параўнальна-гістарычнае, тыпалагічнае і супастаўляльнае мовазнаўствафілалагічныя навукі2009 год 1 | 17.03.2009 | Юрчанка Ірына Анатольеўна | Агульнае і нацыянальна-спецыфічнае ў ад'ектыўных устойлівых параўнаннях славянскіх, балтыйскіх, германскіх моў | ВДУ імя П.М.Машэрава | А.Г.Зінькоў, кандыдат філалагічных навук, дацэнт |
2 | 17.11.2009 | Шыманская Вольга Ю'ьеўна | Метафарычная рэпрэзентацыя псiхалагiчнай сферы чалавека ў беларускай i англiйскай мовах (на матэрыяле субстантываў) | БДПУ імя М. Танка | В.Д.Старычонак, доктар філалагічных навук, прафесар, БДПУ імя М.Танка |
2010 год
3 | 11.05.2010 | Барысевіч Кацярына Антонаўна | Прозвiшчы ў беларускай і англійскай мовах: структура, дэрывацыя, семантыка ўтваральных асноў | ГрДУ імя Я.Купалы | П.У.Сцяцко, доктар філалагічных навук, прафесар, ГрДУ імя Я.Купалы |
2011 год
4 | 15.09.2011 | Лапушынская Наталля Алегаўна | Фразеологизмы с компонентами, называющими голову и ее части, в русском, белорусском и западногерманских языках: структурный, семантический, символический аспекты | ВДУ імя П.М.Машэрава | В.А.Маслава, доктар філалагічных навук, прафесар, ВДУ імя П.М.Машэрава |
2012 год
5 | 15.05.2012 | Масленнікава Святлана Сяргееўна | Германізмы ў дыялектнай мове Гродзеншчыны: структура, семантыка, адаптацыя | ГрДУ імя Я.Купалы | П.У.Сцяцко, доктар філалагічных навук, прафесар, ГрДУ імя Я.Купалы |
2013 год
6 | 10.06.2013 | Фундатар Таццяна Пятроўна | Лексічная варыянтнасць фразеалагізмаў у беларускай і англійскай мовах | ГрДУ імя Я.Купалы | М.А. Даніловіч, доктар філалагічных навук, прафесар, ГрДУ імя Я.Купалы |
2022 год 01.01.01 – рэчыўны, комплексны і функцыянальны аналіз |
68 | 24.06.2022 | Рабчанка Наталія Валер'еўна | Апраксімацыі Эрміта – Падэ і іх дадаткі | ГДУ ім Ф. Скарыны | А.П. Старавойтаў, доктар фіз.-мат. навук, прафесар, ГДУ ім Ф. Скарыны |
Праектная ідэя:
- Арганізаваць студэнцкі культурна-гістарычны марафон “Каложа: галасы Жывой гісторыі”.
- Правесці ў межах марафону шэрагу мерапрыемстваў: выставы старажытных кніг, навуковыя семінары, музычна-паэтычныя вечарыны, лекторыі, дабрачынныя акцыі, фотавыставы, конкурсы відэаролікаў і дзіцячых малюнкаў
Каардынатар праекта: Іваноў Сяргей Алегавіч, метадыст аддзела моладзевай палітыкі ўпраўлення выхаваўчай працы з моладдзю.
Кантактная інфармацыя: +375297896945.
Нашы мерапрыемствы:
Выстава рэдкай кнігі “Вытокі духоўнасці”
Выстава фотапрац “Каложа голас жывой гісторыі”
Урачысты малебен за здароўе студэнтаў
Гістарычная даведка:
Ідэя праекта "Жывая гісторыя" ўзнікла ў 2010 годзе і пачала сваю рэалізацыю ў рамках студэнцкага патрыятычнага клуба "Радзіма".
Праект шматразова прэзентаваўся на маладзёжных студэнцкіх форумах рознага ўзроўню.
У красавіку 2010 года прэзентацыя праекта "Жывая гісторыя" адбылася ў рамках Трэцяга Адкрытага студэнцкага PR-форуму "Папараць-кветка" (г. Мінск). У маі 2010 года Талалуеў Р.Ю. прадставіў ідэю праекта "Жывая гісторыя" на Міжнародным студэнцкім форуме "Святло Вялікай Перамогі", прысвечаным 65-годдзю Перамогі ў Вялікай Айчыннай вайне (г. Мінск) і быў адзначаны дыпломам за лепшае выступленне на секцыі «Прэзентацыя ВНУ па ўдзельніках: студэнцкія праекты па патрыятычным выхаванні моладзі». У верасні 2010 года канцэпцыя праекта "Жывая гісторыя" была прадстаўлена аўтарам праекта Талалуевым Раманам на IX Міжнароднай студэнцкай канферэнцыі "The Baltic PR Weekend" (г. Санкт-Пецярбург).
Мэтай праекта "Жывая гісторыя" з'яўляецца грамадзянска-патрыятычнае выхаванне моладзі праз уключэнне ў непасрэдныя і віртуальныя зносіны з выдатнымі гістарычнымі асобамі Беларусі, аднаўленне значных гістарычных падзей Гродзенскага рэгіёну і Рэспублікі Беларусь..
Задачы праекта:
- забеспячэнне ўмоў для ўцягвання студэнцкай моладзі ў вывучэнне гісторыі Беларусі, краязнаўчую дзейнасць, павышэння ўзроўню каштоўнасных уяўленняў студэнтаў аб гістарычнай памяці, паважлівага стаўлення да нацыянальных герояў;
- правядзенне комплексу масавых мерапрыемстваў, звязаных з дзейнасцю гістарычных асоб Гродзеншчыны;
- арганізацыя рэканструкцыі значных гістарычных падзей Беларусі;
- захаванне і распаўсюджванне сярод моладзі памяці аб Вялікай Айчыннай вайне шляхам стварэння і вядзення акаўнтаў (старонка ў сацыяльнай сетцы) ветэранаў ВАВ;
- стварэнне на базе гістарычных даных электронных навучальных дапаможнікаў, віртуальных гульняў, аўдыё-відэафайлаў, рэкламных матэрыялаў аб гісторыі Беларусі для наступнага распаўсюджвання ў Інтэрнеце і СМІ;
- стварэнне станоўчых інфармацыйных нагодаў аб гістарычных падзеях і выдатных асобах Беларусі для наступнага абмеркавання іх у сетцы Інтэрнэт і СМІ;
- павышэнне адукацыйнага ўзроўню студэнтаў і жыхароў г. Гродна праз набыццё новых ведаў па гісторыі Гродзеншчыны і Беларусі.
Формы рэалізацыі праекта:
–арганізацыя масавых, тэматычных мерапрыемстваў для рэканструкцыі значных падзей гістарычнага мінулага Гродзеншчыны і Беларусі;
– шэфства над ветэранамі вайны і працы;
– стварэнне аўдыё-відэафайлаў, рэкламных матэрыялаў, гістарычных гульняў у сацыяльнай сетцы, вядзенне аўдыё-відэаархіва;
– краязнаўчая дзейнасць;
– стварэнне ў сацыяльных сетках старонак гістарычных асоб;
– правядзенне інфармацыйных кампаній у Інтэрнэце і СМІ, і сярод грамадскасці, стварэнне сацыяльнай рэкламы.
Кіраўнік праекта - Арсеній Віктаравіч Сідаркевіч.
Каб стаць удзельнікам праекта "Жывая гісторыя", звяртацца: па адрасе вул. Ажэшкі, 22 каб. 308
Кантактны тэлефон: +375 29 278-95-85 або (8 0152) 39-72-09.
Праект “Марафон здароўя”, створаны па ініцыятыве Каардынацыйнага студэнцкага савета ўніверсітэта рэалізуецца ў перыяд з 2016 па 2020 года і накіраваны на развіццё ў студэнцкай моладзі ўстойлівых матывацыйна-каштоўнасных арыентацый па прасоўванні ідэй здаровага ладу жыцця і аховы здароўя як рэсурсу жыццёвага дабрабыту і паспяховасці. Удзельнікамі Праекта з'яўляюцца: студэнты, магістранты і аспіранты ўніверсітэта, работнікі ўніверсітэта і запрошаныя спецыялісты.
“Марафон здароўя” ўключае ў сябе разнастайную і рознабаковую праграму мерапрыемстваў, - гэта спартовыя спаборніцтвы і спартландыі, турыстычныя паходы і велапрабегі, трэнінгі і майстар класы, дабрачынныя акцыі, канцэрты і флэш-мобы. Студэнты 15 факультэтаў нашага ўніверсітэта кожны месяц запрашаюць сваіх таварышаў да ўдзелу.
Кіраўнік праекта - начальнік спартыўнага клуба Акуліч Кірыл Іванавіч, тел.75-34-50.
Агульную каардынацыю праекта ажыццяўляе Астроўская Іна Вячаславаўна, начальнік аддзела падтрымкі і рэалізацыі маладзёжных праектаў і ініцыятыў УВРсМ, тэл. 73-19-87.
Палажэнне аб праекце "Марафон здароўя"
У рамках рэалізацыі ўніверсітэцкіх праектаў "Марафон здароўя" і прафілактыкі тытунекурэння на юрыдычным факультэце Гродзенскага дзяржаўнага ўніверсітэта імя Янкі Купалы 15 лістапада была праведзена спартыўная эстафета «Здаровым быць модна». У эстафеце прынялі ўдзел 5 каманда: "МП-182", "ГД-181", "ГД-161", "Зборная інтэрнатаў", "Зборная замежных студэнтаў".
У склад членаў журы ўвайшлі: Маісеева Ірына Анатольеўна (нам. Дэкана юрыдычнага факультэта), Кудзель Аляксандр Аляксандравіч (старэйшы выкладчык кафедры фізічнага выхавання і спорту), Аборын Аляксей Андрэевіч (старшыня прафбюро студэнтаў юрыдычнага факультэта), Філон Наталля Станіславаўна (сакратар ПА ТАА "БРСМ "факультэта), Мішчук Валерыя Сяргееўна (намеснік старшыні прафбюро студэнтаў юрыдычнага факультэта), Адамовіч Ксенія Леанідаўна (выхавальнік інтэрната №2), Варнель Уладзіслаў Вітольдавіч (выкладчык кафедры фізічнага выхавання і спорту). Студэнты змаглі праявіць сябе ў розных конкурсах: "Перацягванне ліны", "Бег са скакалкай", "Кенгуру", "Эстафета з мячом", "Падвойны ланцуговы паравозік", "Абводка мячом", "Мяч у кальцо".
Па выніках конкурсу I месца заняла каманда "Зборная інтэрнатаў", II месца каманда "Зборная замежных студэнтаў", III месца каманда "МП-182", IV месца каманда "ГД-161", V месца каманда "ТД-181".
Падрабязнасці па спасылцы
У рамках праекта "Марафон здароўя" 16 лістапада 2018 года прайшла спартландыя паміж студэнтамі першага курса факультэта мастацтваў і дызайну, факультэта псіхалогіі і факультэта гісторыі, камунікацыі і турызму, прысвечаная Міжнароднаму дню студэнтаў (16 лістапада 2018).
13 верасня 2016 года стартаваў праект “Марафон здароўя”. З прывітальным словам выступілі прарэктар па выхаваўчай працы Васіль Васільевіч Сянько і старшыня Каардынацыйнага студэнцкага савета Яна Мілюк. Найбольш актыўныя студэнты, выкладчыкі і работнікі ўніверсітэта прынялі ўдзел у спартыўных спаборніцтвах па чатырох відах спорту. Удзельнікі беглі эстафету, уздымалі гіру, паказвалі майстэрства ў фігурным ваджэнні ровара і гулялі ў міні-футбол.
Лепшымі ў змяшанай лёгкаатлетычнай эстафеце 4х400 м сталі студэнты 3 курса факультэта фізічнай культуры Аляксандра Хільмановіч, Аляксей Сянько, Андрэй Лабовіч і Ян Слома. Другое і трэцяе месца таксама атрымалі студэнты факультэта фізічнай культуры, а чцвёртымі сталі прадстаўнікі юрыдычнага факультэта.
Спаборніцтвы па гіравым спорце праводзіліся ў трох вагавых катэгорыях. Пераможцамі былі прызнаныя курсант 1 курса ваеннага факультэта Андрэй Юшчанка (вагавая катэгорыя 75 кг), студэнт 1 курса факультэта фізічнай культуры Захар Дзмітрычэнка (да 90 кг) і студэнт 2 курса факультэта фізічнай культуры Артур Вяко (звыш 90 кг).
У спаборніцтвах па ровараарыентаванні лепшыя былі вызначаныя як сярод юнакоў, так і сярод дзяўчат. Імі сталі выпускнік ваеннага факультэта Дзмітрый Тарасаў і студэнтка 3 курса факультэта фізічнай культуры Віялета Чуйкова. Гульня па міні-футболе сабрала тры каманды. Лепшай у спаборніцтвах была прызнаная каманда студэнтаў нашай ВНУ «Студэнцкі спортклуб». Другое месца заняла каманда «Выкладчыкі ГрДУ», а трэцяе - «Ластаўкі ГрДУ», якая складаецца са студэнтак універсітэта. Завяршыліся спаборніцтвы ўзнагароджаннем пераможцаў і прызёраў.
Марафон здароўя на факультэце біялогіі і экалогіі
У рамках Дзён факультэта былі праведзены мерапрыемствы, уключаныя ў праграму рэалізацыі праекту "Марафон здароўя". 23 красавіка сярод студэнтаў праведзены трэнінг «Азбука здароўя». У мерапрыемстве ўзялі ўдзел 30 студэнтаў.
Экскурсія "Здаровае харчаванне - аснова працвітання". 25 красавіка студэнты 4 курса наведалі сталовую сш № 28, дзе пазнаёміліся з асаблівасцямі арганізацыі школьнага харчавання і паслухалі лекцыю аб асновах здаровага харчавання дзяцей.
26 красавіка з удзелам членаў экалагічнага руху «GreenSun» для навучэнцаў гімназіі № 6 г. Гродна быў праведзены занятак "Выкарыстанне другасных рэсурсаў". У мерапрыемстве ўзялі ўдзел 20 вучняў і 5 студэнтаў.
28 красавіка студэнты факультэта гісторыі, камунікацыі і турызму прынялі прынялі ўдзел у турыстычным злёце, які праходзіў у рамках марафону «Разам - за моцную і квітнеючую Беларусь!» у якасці арганізатараў і судзейскай калегіі.
Першынства ФГКіТ па лёгкай атлетыцы завяршылася. Павіншуем пераможцаў!
11 мая на стадыёне па вуліцы Захарава, 32 прайшло першынство факультэта гісторыі, камунікацыі і турызму па лёгкай атлетыцы і рэшта нарматываў ГФОК. У першынстве прыняць удзел мог кожны жадаючы.
У гэтым годзе быЎ заяўлены 71 удзельнік і прыйшло прыкладна столькі ж гледачоў. У спаборніцтвах прынялі ўдзел зборныя навучэнцаў: спецыяльнасці «ЛОМК» - 23 удзельнікі; спецыяльнасці "Турызм і гасціннасць" - 19 удзельнікаў; спецыяльнасцяў «Інфаком» і «Журналістыка» - 18 удзельнікаў; спецыяльнасці «Гісторыя» - 11 удзельнікаў.
Арганізавала спаборніцтвы кафедра фізвыхавання і спорту.
Галоўны суддзя спаборніцтваў Болахаў А.В., старэйшыя суддзі на відах: Лісоўскі С.Т., Храмава Т.А., Іваноў В.А., Кулеш С.Ф., Шарко І.Э.
Спаборніцтвы праходзілі па 10 відах лёгкаатлетычнай праграмы і 14 відах здачы нарматываў ГФОК. Усе прызёры атрымалі салодкія прызы ад дэкана факультэта Піваварчык Т.А. Фотакарэспандэнты з ліку студэнтаў Карпач Арцём, Казлова Юлія і Жамойда Алег.
Вынікі спаборніцтваў:
Бег на 100 м (дзяўчыны): 1. Сянько Анастасія 2. Басько Алеся 3. Заяц Ілона
Бег на 100 м (хлопцы): Лукашэвіч Эрнэст, Аляхновіч Аляксей, Хайытджумаеў Бабахан
Бег на 400 м (дзяўчыны): 1. Заяц Ілона 2. Чубарава Ірына 3. Лазарчык Алеся
Бег на 800 м (хлопцы) Лабар Аляксей, Філліпоўскі
Скачкі ў даўжыню (дзяўчыны):
Басько Алеся, Кісялёва Кацярына, Лішык Дыяна
Скачкі ў даўжыню (хлопцы): Хайытджумаеў Бабахан, Аніскевіч Аляксей, Дзюба Павел
Скачкі ў вышыню (дзяўчыны): Караткевіч Аляксандра, Сянько Анастасія, Драгалава Паліна
Скачкі ў вышыню (хлопцы): Філліпоўскі Вадзім, Насір Тэймур, Лабар Аляксей
Эстафета «4 па 100»: «Турызм і гасціннасць», «Инфоком і журналісты», «ломкі»
27 сакавіка праходзіў першы этап Кубка ВНУ г. Гродна па спартыўным арыентаванні, на якім каманда ГрДУ ім. Янкі Купалы заняла ПЕРШАЕ МЕСЦА !!!!
УДЗЯЧНАСЦЬ АБ'ўляецца студэнтам нашага факультэта за вялікі ўклад у перамогу !!!
Такім чынам, нашы героі:
1. Макарава Вольга
2. Усманава Марыя
3. Чуйкова Віялета
4. Саковіч Кірыл
5. Пуцко Аляксей
6. Мандзік Уладзіслаў
1 снежня 2017 года
1 снежня - Сусветны дзень барацьбы са СНІДам. У гэты дзень на факультэце гісторыі, камунікацыі і турызму в.а. намесніка дэкана па выхаваўчай працы Авецян Нарынэ Сумбатаўна, сумесна са студэнтамі 3 курса спецыяльнасці "Сацыялогія" - Мазановіч Маргарытай і Панятоўскай Дыянай была арганізавана акцыя «Мы супраць СНІДу !!!». Студэнты сустракалі выкладчыкаў і студэнтаў факультэта, уручалі ім улёткі, заклікаючы прыняць удзел у акцыі. У інтарэсах будучага неабходна аддаваць прыярытэт больш эфектыўнай асвеце моладзі па пытаннях прафілактыкі ВІЧ-інфекцыі і захаванню сацыяльнай каштоўнасці сям'і, нараджэння здаровага пакалення.
28 лістапада 2017 года
На факультэце фізічнай культуры ў рамках "Марафона здароўя" адбылася матчавая сустрэча па баскетболе паміж камандамі выкладчыкаў і зборнай студэнцкага актыву розных курсаў. Ва ўпартай барацьбе выкладчыкі атрымалі прыгожую перамогу, чарговы раз давёўшы, што актыўнымі, рухомымі і здаровымі можна і трэба быць у любым узросце. Мерапрыемства падарыла ўдзельнікам мора пазітыўных эмоцый, а лепшыя з каманды студэнтаў атрымалі каштоўныя прызы ад прадстаўнікоў студэнцкага прафкама.
22-23 лістапада 2017 года
На юрыдычным факультэце прайшла спартыўная эстафета «Здаровым быць модна», прымеркаваная да Міжнароднага дня адмовы ад курэння, у якой прынялі ўдзел 11 каманд.
22 сакавіка 2017 года
Шахматна-шашачны турнір «Белая ладдзя» прайшоў на факультэце матэматыкі і інфарматыкі.
26 красавіка 2017 года
Турыстычны злёт прайшоў на факультэце эканомікі і кіравання.
20-21 красавіка 2017 года
На факультэце гісторыі, камунікацыі і турызму прайшоў «Дзень здароўя», у рамках якога адбыўся турнір па настольным тэнісе
13 красавіка 2017 года
Фанетычны конкурс хуткамовак на тэму «Здароўя»
5 мая 2017 года
На факультэце гісторыі, камунікацыі і турызму прайшло першынство па лёгкай атлетыцы. Арганізатарамі мерапрыемства выступілі дэканат факультэта гісторыі, камунікацыі і турызму і кафедра фізічнага выхавання і спорту
Праектная ідэя:
- Стварыць, развіць і папулярызаваць дзейнасць экалагічнага руху “Green Sun”.
- • Дзейнасць руху “GreenSun” звязана з арганізацыяй і правядзеннем тэматычных экалагічных акцый, а таксама са стварэннем і выкарыстаннем інфармацыйных рэсурсаў сеткі Інтэрнэт для прыцягнення моладзі і жыхароў горада да ўдзелу ў экалагічных акцыях.
Аўтар:
- Крамлёва Вольга Яўгенаўна, дацэнт кафедры экалогіі;
- Чарнак Кацярына Аляксандраўна, лабарант кафедры экалогіі;
- Кучынская Марыя Іванаўна, спецыяліст дэканат факультэта біялогіі і экалогіі.
Кантактная інфармацыя:Крамлёва Вольга Яўгенаўна, тэл.: 48 50 01
Нашы мерапрыемствы:
Акцыя “За чысты горад”
Акцыя “Зялёны палец”
Выстава “Бачанне 2050”
Праектная ідэя:
- Аб’яднаць інфармацыйныя рэсурсы ВНУ РБ
- Стварыць рэспубліканскае моладзевае анлайн-тэлебачанне
- Стварыць медыапляцоўку для інфармацыйнай падтрымкі ініцыятыў студэнцкай моладзі
Наш досвед:
- Штотыднёвыя выпускі студэнцкіх навін
- Рэгіянальны фестываль студэнцкіх відэапраектаў
- Інфармацыйнае суправаджэнне буйных моладзевых мерапрыемстваў
Аўтар праекта: Максімава Аксана Уладзіміраўна, выкладчык кафедры журналістыкі.
Кантактная інфармацыя: Максімава Аксана Уладзіміраўна, тэл.: 73-19-88, вул. Ажэшкі, 22, каб. 325
Праектная ідэя:
• Стварыць новыя студэнцкія СМІ;
• Пашырыць глядацкую, чытацкую і радыёаўдыторыі студэнцкіх СМІ;
• Прыняць удзел у стварэнні і функцыянаванні рэспубліканскага міжуніверсітэцкага студэнцкага відэаканала “Універсітэт-ТБ”;
• Забяспечыць вяшчанне ўніверсітэцкага тэлебачання ва ўсіх навучальных карпусах універсітэта;
• Павялічыць колькасць паспяховых студэнцкіх медыяпрадуктаў (студэнцкія газеты; тэматычныя фотавыставы; студэнцкі тэлепрадукт і інш.).
Наш вопыт:
Аўтары: Піваварчык Тамара Анатольеўна – загадчыца кафедры журналістыкі, Максімава Аксана Уладзіміраўна – выкладчык кафедры журналістыкі.
Кантактная інфармацыя: Максімава Аксана Уладзіміраўна, тэл.: +375 (152) 73-19-88, вул. Ажэшкі, 22, каб. 325.
Праектная ідэя:
- Арганізаваць і правесці ў рэспубліцы “Тыдзень фітнесу”
- У гарадах, пасёлках, на плошчах, стадыёнах збіраць на працягу тыдня людзей усіх узростаў, праводзіць з імі фітнес-трэніроўкі
- Дамагчыся, каб такія мерапрыемствы сталі ў Беларусі традыцыйнымі
Наш досвед:
- «Тыдзень фітнесу» паспяхова праведзены ў Гродне ў 2012 годзе
- Фітнес-трэніроўкі правялі 15 інструктараў
Здаровая нацыя – імідж дзяржавы!
Аўтар праекта: Герасімава Юлія, выпускніца факультэта фізічнай культуры ГрДУ імя Янкі Купалы
Кантактная інфармацыя: +375298680679 – Хурс Анжаліка, студэнтка філалагічнага факультэта