Надрукаваць гэтую старонку
Апублікавана ў Серада, 05 Жнівень 2020 12:08

Студэнты і выпускнікі ГрДУ імя Янкі Купалы ў ліку пераможцаў чэмпіянату Рэспублікі Беларусь па лёгкай атлетыцы

Komada GrGUКаманда Гродзенскай вобласці, у складзе якой выступалі купалаўцы, упэўнена выйграла прадстаўнічы нацыянальны лёгкаатлетычны форум.

Больш за 700 спартсменаў на працягу пяці дзён спаборнічалі на цэнтральных спартыўных арэнах сталіцы. Па выніках чэмпіянату Рэспублікі Беларусь, які праходзіў у рамках Беларускіх лёгкаатлетычных гульняў, у актыве атлетаў з Прынёманскага краю 11 залатых, 9 сярэбраных і 12 бронзавых медалёў.

У некаторых дысцыплінах спартсменам Гродзеншчыны не было роўных. Так, у скачку з шастом у жанчын Ірына Жук, студэнтка ГрДУ імя Янкі Купалы, абнавіла свой асабісты і нацыянальны рэкорд Беларусі, скарыўшы вышыню 4 метра 72 сантыметраў, у мужчын у гэтым выглядзе перамог выпускнік Купалаўскага ўніверсітэта гэтага года Уладзіслаў Чэмармазавіч з вынікам 5 метраў 20 сантыметраў.

У гродзенскай канкурэнцыі прайшло дзесяцібор'е ў мужчын. Перамог студэнт-купалавец Віталь Жук з лепшым вынікам сезона ў свеце 8202 ачкоў і разам са сваёй жонкай Ірынай Жук стаў лепшай чэмпіёнскай сям'ёй чэмпіянату. Другім у мужчынскім мнагабор'і названы Максім Андралойць, які скончыў Гродзенскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Янкі Купалы ў гэтым годзе. Нечакана прыемнай стала перамога на чэмпіянаце яшчэ аднаго нашага выпускніка Сяргея Пустабаева. У фінале бегу на 200 метраў ён паказаў высокі вынік 21,58 секунд.

Па выніках чэмпіянату ў ліку бронзавых прызёраў студэнты ГрДУ імя Янкі Купалы: кіданне молата - Анастасія Маслава, бег 400м - Ігар Зубко, сямібор'і - Шарлота Паэглітэ. Трэцяе месца ў спартыўнай хадзе 10000 м і 5000 м заваявала выпускніца Купалаўскага ўніверсітэта Анастасія Рароўская. Бронзавы медаль і ў студэнткі ГрДУ імя Янкі Купалы Валянціны Чымбар, якая выступала ў складзе зборнай каманды Гродзенскай вобласці ў змешанай эстафеце 4х400м.

Па традыцыі, па выніках рэспубліканскіх стартаў Беларуская федэрацыя лёгкай атлетыкі абрала па тры лепшыя спартсмены ў мужчын і ў жанчын. У спісе лепшых атлетаў апынулася студэнтка ГрДУ імя Янкі Купалы Ірына Жук.